Штроблення стін під проводку є комплексом робіт, який спрямований на прокладання кабелів згідно з діючими правилами БНіП. Кожен сучасний будинок підлягає здачі в експлуатацію лише після того, як у ньому проведені всі комунікації, а також кабелі проводки, освітлення, зв'язку тощо. Як освітлювальні прилади можуть використовуватися люстри, світильники, бра, світлодіодні стрічки. Але крім них, у будівлі також мають бути вимикачі та розетки.

Для повноцінної роботи кожного елемента або електричного приладу необхідно підвести проводку у цегляній стіні чи іншій поверхні. Іноді штроблення деякі майстри замінюють на встановлення звичайного жолоб для дротів, щоб мінімізувати витрати та час. Але таке дизайнерське рішення вже не актуальне, тому більшість фахівців вирішує проштробити під проводку за допомогою професійних інструментів. Після цієї процедури всі кабелі просто ховаються у перегородці за допомогою верхнього шару штукатурки.

Загальні правила штроблення поверхонь

Кабелі, якими подаватиметься електричний струм, укладаються в спеціальні канави, які називаються штробами. Штроблення може виконуватися кількома видами інструментів, серед яких штроборізи та перфоратори. Вибір обладнання залежить від того, з яким матеріалом доведеться зіткнутися майстру, а також обсягу робіт.

На першому етапі технологічного процесу кожен фахівець має вивчити схему розташування комунікацій у будинку. На графічному кресленні важливо відзначити всі елементи, які використовуються для освітлення.

Щоб отримати відповідь на питання, як правильно штробити стіну, і що для цього необхідно, можна дізнатися з цієї статті.

Крім того, всі штроби під проводку повинні виконуватися відповідно до загальноприйнятих правил:

  1. Формування виїмок здійснюється таким чином, щоб глибина штроби під проводку та її ширина не були більше 30 мм.
  2. Паз, що знаходиться між розподільчим щитком і приладом для вимкнення, повинен мати довжину до 3-х м.
  3. Формувати канави в перегородках для подальшого прокладання комунікацій необхідно в одному з двох положень: горизонтальному або вертикальному.
  4. Коли дистанція між зробленими різами та проводкою виходить досить великою, скоротити її можна лише по прямій лінії. Зменшення відстані по кривій вважається забороненим.
  5. Теплотраси та різні комунікації для використання газу повинні знаходитися на певному відступі від плит, конструкцій із бетону. Відстань для першого випадку не повинна перевищувати 150 мм, а для другого – не більше 400 мм
  6. Якщо проводка укладається по вертикалі біля віконних та дверних отворів, необхідно зробити відступ від країв рівний 100 мм.
  7. Під час прокладання проводів дуже важливо не допускати їх згинів, оскільки надалі може виникнути замикання. Тому канавка для кабелю у стіні повинна починатися з розподільного щита. Після цього варто її вести по прямій лінії.

Штроблення бетонної стіни або цегляної не варто починати в наступних місцях: перекриття, несучі будівлі, кути приміщень. Поясненням цього є той факт, що через формування нових канав на поверхнях будівлі його міцність стає меншою, що може призвести до аварійного становища.

Інструменти для штроблення

Орієнтуватися на модель відповідного обладнання слід з урахуванням обсягу робіт, а також їх переліку.

Це штроблення вважається досить простим і невитратним. Підходить у тих випадках, коли необхідно зробити канаву довшою, щоб прокласти нові комунікації. Коли планується встановлення нової довгої траси, важливо правильно підібрати агрегат. Чим краще штробити стіни у цьому випадку? Головне, щоб потужності вибраного обладнання вистачило на виконання поставленого завдання.

У магазині на вибір клієнтам представлені такі варіанти:

  • електричні дрилі з мікроударом;
  • кілька типів перфоратора;
  • болгарки;
  • професійне обладнання штроборіз.

Електродрелі найчастіше використовуються в тих випадках, коли перегородки побудовані з матеріалів з низьким ступенем твердості. Тобто майстру знадобиться зробити різи у гіпсокартоні або цегляній кладці. При цьому довжина свердла має знаходитися в межах 8-10 мм. Розмітка робиться зовнішня. Вона має бути переривчастою. Після чого кожному зробленому відрізку просвердлюється невеликий отвір зазначеного розміру. Якщо працювати свердлом у цеглині, майстру необхідно періодично зупиняти інструмент та охолоджувати оснащення у воді. На завершальному етапі знадобиться за допомогою стамески та молота видалити проміжки перегородки між отворами.

Штроблення під розетку в домашніх умовах можна без проблем зробити за допомогою звичайного молотка та зубила. Для цього на поверхні позначається розташування паза та майбутньої розетки. Після цього майстер бере в руки зубило, гострий край направляє до поверхні, а по його ручці починає бити молотком.

Щоб зробити штроби перфоратором, потрібно правильно підібрати розхідники, якими є насадки. На першому етапі майстер робить дірки. Відстань між ними становить 10-15 мм. Щоб виконати поставлене завдання, знадобиться бур невеликого діаметру. На наступній стадії потрібно правильно поставити долот. Обладнання в цей час повинно бути по відношенню до площини під косим кутом 45˚. На останній стадії очищається жолоб від зайвих залишків, а перфоратор працює без свердлу. Застосування такого агрегату для отримання каналів має суттєвий мінус – вони виходять нерівними, зі сколами та різними тріщинами, які потім потрібно замазувати.

Як штробити стіну під проводку за допомогою болгарки? Найголовнішим елементом цього виду обладнання є алмазні диски. Інструмент не користується великим попитом під час штроблення, тому що майстру необхідно буде зробити одразу 2 канали або навіть більше, щоб отримати бажаний результат. А наприкінці слід орудувати перфоратором, який видалить усі залишки матеріалів.

Штроборіз для проведення

Як швидко виконати штроблення робочої поверхні з мінімальними витратами праці та часу? Для цього знадобиться спеціальний інструмент, який має назву штроборіз. Його конструкція представлена елементами відразу кількох видів обладнання: циркулярної пили та болгарки.

Як штробити штроборізом? Штроборіз оснащений двигуном, захисним кожухом, призначенням якого вважається запобігання попаданню сміття та пилу в робочі вузли, ріжучого оснащення, спеціального регулюючого елемента, що відповідає за глибину шва, приладу для відведення запорошених відходів та рукоятки.

Штроборіз має такі позитивні особливості:

  • має кілька алмазних кіл, призначених для формування відразу двох і більше каналів. Тому за один прохід майстер зробить всю необхідну роботу і йому не знадобиться повертатися до стартової точки для пророблення ще однієї канави;
  • жолоби виходять досить рівними і не потребують додаткової обробки;
  • технологічний процес відбувається практично без пилу за рахунок того, що обладнання оснащене спеціальним пристосуванням для збирання запорошених мікрочастинок.

Чим проштробити стіну під проводку за короткий проміжок часу? Штроборіз можна зробити шви у бетоні, так як на ринку представлено безліч моделей з різними значеннями потужності.

Штроблення різних матеріалів

Штроблення каналів у поверхні має суттєві відмінності в залежності від того, з чого зроблена конструкція. Крім того, розмір штроби під проводку також залежатиме від цього фактора. Будь-який будівельний матеріал має такі експлуатаційні характеристики, як міцність та твердість. Саме ці показники впливатимуть на швидкість штроблення. Найпоширенішою і найлегшою вважається цегла. Як штробити стіну під кабель, виготовлену з цегляної кладки? Досить просто. Для цього можна використовувати звичайний молоток та зубило. Для отримання канав по вертикалі можна скористатися перфоратором або УШМ.

Штроблення по бетону. Найкращим рішенням для роботи з бетонних поверхонь буде використання спеціального інструменту. Звичайний молоток не підійде для вирішення поставленого завдання, оскільки бетонний склад вважається гранично твердим. Ідеальним варіантом для бетону стане штроборіз.

Навпаки зробити канави або роз'єми будь-якої глибини на гіпсокартоні можна практично будь-якими інструментами, у тому числі й дрилем. Чи можна штробити бетонні стіни цими інструментами? Відповідь, ні, т.к. ні потужність, ні стійкість свердлів у дрилі неадекватні порівняно із щільністю бетону.

Існує безліч категорій стін, які не рекомендується або не слід штробити без спеціальних дозволів або запобіжних заходів:

  • Нестійкі стіни - це стіни, побудовані з таких матеріалів, як глина, брус або інші речовини, які не мають стійкості і не здатні витримувати механічну силу.
  • Стіни з прилеглими електричними кабелями або іншими комунікаціями.
  • Стіни, з газовими лініями, втручання в які може становити значну небезпеку через можливість витоку газу.
  • Стіни, що мають архітектурне та історичне значення. Для їх штроблення може знадобитися спеціальний дозвіл.
  • Штроблення в стінах з підвищеною вологістю або небезпекою протікання може призвести до пошкодження конструкції через підвищену вологість або можливість просочування води.
  • Стіни з вбудованими елементами, що несуть: У деякі стіни можуть бути вмонтовані несучі елементи та арматура, які необхідно захистити від пошкоджень.

Наведені вище поверхні сміливо відносимо до категорії тих, які стіни не можна штробити.

Штроблення стін і маскування штроб

Штроблення починається з того, що майстер спочатку робить схему. На зображенні повинні бути позначені всі електричні елементи, а також на яку глибину необхідно зробити канали для прокладання комунікацій. Схема повинні включати місця, призначені під розетку і вимикачі. Головне, рівномірно розподілити всі ці елементи, щоб уникнути навантаження однією трасу. У разі виникнення такої ситуації може статися спалах. Тому штробування має проводитися відповідно до вжитих заходів пожежної безпеки.

На наступному етапі потрібно винести з приміщення всі предмети. Необхідно, щоб кімната залишилася порожньою, а прорізи у дверях та вікнах краще заклеїти спеціальною плівкою, щоб захистити від попадання пилу. Для підвищеного комфорту в ідеалі використовувати штроборіз для отримання каналів. Це обладнання оснащується спеціальним контейнером для збирання та зберігання сміття, пилу.

Що таке штроблення? Саме цей варіант формування порізів вважається найнадійнішим та акуратнішим, оскільки дозволяє приховати всі комунікації.

Види штраб можуть бути різними залежно від глибини та розташування. Вони прокладаються по вертикалі чи горизонталі. На наступному етапі потрібно взяти текстовий видільник і позначити весь план розміщення штроб на поверхні. Якщо старі будівлі, варто обов'язково виконати перевірку конструкцій на наявність старої проводки. За потреби її слід демонтувати. Щоб виконати поставлене завдання, знадобиться спеціальний прилад – металевий шукач.

Штроблення починається після завершення всіх підготовчих робіт. Для цього можуть бути задіяні всі ці ранні інструменти. Коли канали зроблено. Їх потрібно очистити від залишків матеріалів. Для цього краще використати перфоратор. В ідеалі створена борозна додатково покривається шаром ґрунтовки. Коли фарба висохне, можна укладати дроти. Так виглядає пристрій штроби.

Як укладати проводку в штробу? Для цього слід пильно стежити за схемою. Важливо зважати на всі головні вузли розведення, щоб провести комунікації у всі необхідні місця. Після цього залишиться покрити місце виїмки штукатурним шаром і добре затерти його, щоб поверхня залишилася рівною і гладкою. Штроблення закінчено і можна буде розпочинати дизайнерське оформлення кімнати.

Підбиваємо підсумки

Штроблення під проводку повинно виконуватися фахівцями з дотриманням усіх встановлених норм безпеки. Процес здійснюється з допомогою рівня, маркерів, спеціального інструменту на формування каналів. Перед тим як приступити до робіт, спочатку фахівці перевіряють перегородки приміщення на наявність старих комунікацій. Для цього вони використовують металошукач.

Під час штроблення утворюється багато пилу. Тому рекомендується винести всі меблі, а вікна та двері завісити вологими полотнами або клейкою стрічкою. Після того, як буде зроблена штроба, залишки сміття та будматеріалів можна видалити за допомогою звичайного пилососу. Деякі використовують перфоратор.

Штробування починається з моменту створення схеми розташування основних елементів освітлення, щоб підібрати для них оптимальне місце для прокладання проводів та кріплення розеток, вимикачів. Також при цьому дуже важливо враховувати напругу в мережі, довжину кабелю, глибину штроби, в яку укладатимуться дроти. При розрахунку глибини варто звернути увагу на діаметр перерізу електричного дроту. Він повинен щільно лягати у жолоб. Канави робляться по вертикалі та горизонталі. Розташування штроб по косій лінії суворо заборонено. Якщо в запасі немає достатньої довжини кабелю, краще змінити схему. Планувати розташування виїмок у робочій площині слід від розподільчого щитка. Поруч із вікнами не варто штробувати. Відстань від отвору має бути не менше 100 мм.

Майстри повинні використовувати індивідуальні засоби захисту, щоб уникнути попадання пилу в очі і ніс. Усі роботи виконуються після знеструмлення приміщення, щоб мінімізувати ризик виникнення аварійної ситуації.