Що таке штроборіз, і яке його основне призначення? Штроборіз використовується для створення невеликих канав у стінових конструкціях, стельових перекриттях та полотнах для підлоги. Отримані канави можуть мати різну глибину та ширину, залежно від того, для чого вони призначені.

Канави, що виходять у стінах, називаються штробами. Вони призначені для однієї мети - сховати будь-які комунікації, труби або дроти. Залежно від того, що саме укладатиметься в борозни, вони можуть бути вузькими (для електричних кабелів, проводів інтернету та ін.), більш широкими для встановлення водопровідних патрубків, і максимально великими для облаштування каналізаційної системи та газопроводу.

Чим відрізняється бороздоділ від штроборізу? Нічим. Тому іноді штроборіз можуть називати борозділом. У будь-якому випадку, незважаючи на назву техніки, з процесом формування канавок доведеться попрацювати. Кожен різ у результаті має відповідати поставленої мети та виконувати свої функції. На вигляд канави повинні бути обов'язково рівними і прямими, без зайвих сколів, щоб надалі їх можна було з легкістю замаскувати шаром штукатурки.

Саме штроборіз і роблять канавки. Він вважається максимально комфортним для виконання цього виду робіт.

Пристрій штроборізу та особливості його роботи

Щоб зрозуміти, що таке штроборіз принцип роботи цього агрегату, для початку необхідно розібратися з його конструктивними особливостями та механізмом роботи. Як згадувалося раніше, багато хто вважає штроборіз аналогом болгарки. Але це думка помилкова.

Вони мають деякі подібності, серед яких:

  • наявність ріжучої оснастки;
  • рукоятка;
  • шпиндель, який утримує диск;
  • наявність захисного кожуха.

Першою помітною відмінністю вважається кількість інструментів для різання. Штроборіз має 2 та більше алмазного круга для більш ефективної роботи. Болгарка має лише один круг, яке робить борозну. Після чого майстру доводиться використовувати додатковий інвентар для того, щоб усунути з канави зайвий матеріал, і при необхідності зробити її ширше. Алмазні диски в штроборіз дозволяють зробити штробу відразу тих параметрів, що необхідно. При цьому лінії виходять акуратними та паралельними. Між ними теж залишаються залишки будматеріалів, але за рахунок того, що борозни виходять рівними та глибокими, видалити непотрібне буде набагато простіше. У цьому полягає основний принцип роботи устаткування, який відрізняється від роботи аналогічної техніки. Тому, штроборіз чи болгарка, вибирати майстру.

Вибір між штроборізом та болгаркою залежить від конкретного завдання, передбаченого проектом.

Штроборіз:

  • Використовується для створення вузьких пазів або канавок у стінах або підлогах для прокладання труб, проводки тощо.
  • Зазвичай точніший і створює менше пилу, ніж болгарка.
  • Підходить для робіт, де потрібна точніша обробка та мінімізація пошкоджень навколишніх поверхонь.

Болгарка:

  • Використовується для різних завдань, включаючи різання, шліфування та полірування різних матеріалів, таких як метал, камінь, бетон тощо.
  • Зазвичай більш універсальний і потужний, ніж штроборіз.
  • Підходить для більш широкого спектру робіт, але може створювати більше пилу і потребує більш акуратного поводження.

Якщо завдання пов'язане зі створенням пазів або канавок у стінах чи підлогах, то штроборіз може бути більш підходящим вибором. Однак, якщо вам потрібно виконувати різноманітні роботи, такі як різання та шліфування, болгарка може виявитися зручнішим інструментом.

Конструкція агрегату представлена різальними кругами, які покриті алмазним напиленням. Вони розташовуються у паралельних площинах. Верхня частина оснастки прикривається спеціальним кожухом, що робить технологічний процес безпечним. Майстер захищений від леза дисків. Крім того, кожух запобігає розповсюдженню пилу, залишків матеріалів та іншого сміття.

Як виглядає штроборіз? За своїм зовнішнім виглядом він має велику подібність до звичайної болгарки, тому багато хто спочатку плутає їх. Але в порівнянні з нею, штроборіз вважається більш функціональним та продуктивним інструментом, який готовий вирішити вузькоспрямований спектр завдань із мінімальними витратами часу.

Для отримання точного та акуратного шва, борозділ також комплектується додатковими напрямними механізмами. А збоку конструкції знаходяться упори, щоб надати обладнанню стійкості.

На ринку зустрічаються різні види, але найдорожчими є ті, які оснащені електронними системами.

Головним призначенням цих елементів є:

  • зниження вібраційного навантаження;
  • регулювання оборотів робочого процесу у будь-який час;
  • плавність ходу та запуску техніки.

Якщо ви ще не зрозуміли, що краще штроборіз чи болгарка, рекомендуємо ознайомитися з ключовими відмінностями цих пристроїв:

  1. При виборі болгарки можна отримати лише одну лінію. Штроборіз робить відразу кілька каналів, починаючи з двох і більше. Тому в результаті виходить практично готова канава. Борозділ має один диск, але за потужністю нічим не відрізняється від штроборізу.
  2. Високі значення потужності двигуна у штроборізу. При цьому діаметр ріжучих кіл у них може бути однаковим, але продуктивність борозділу буде набагато вищою. Тому агрегат підходить для виконання великого обсягу робіт, тому що його продуктивність відрізняється вдвічі.
  3. При виборі штроборізу майстер може обробляти поверхню без пилу. Для цього обладнання оснащене системою видалення пилу. Принципи її роботи можуть бути різними. Найчастіше зустрічаються патрубки, що знімаються, які підключаються до пилососу для всмоктування залишків матеріалів. На ринку доступні моделі, обладнані пиловловлюючими механізмами, що знаходяться під захисним кожухом. У будь-якому випадку, наявність такої функції дозволяє зберегти майданчик у чистоті.

Тепер ви зрозуміли, що таке штроборіз як користуватися технікою, і які відмінності він має порівняно зі звичною УШМ.

Де застосовують?

Зробити борозну у стіні з цегляної кладки можна і вручну, використовуючи для цього молоток та зубило. Але процес буде надто тривалим та трудомістким. З іншими матеріалами впоратися під силу лише електроінструментам, які оснащені двигунами різної потужності. Деякі майстри не хочуть витрачатися на покупку штроборізу, тому використовують перфоратор для роботи. Замість якісної штроби виходить не рівна лінія, а у приміщенні утворює клуб пилу, що значно ускладнює та уповільнює процес.

Крім перфоратора можна також користуватися і болгаркою. Інструмент впоратися не лише з цеглою, а й бетоном. При цьому концентрація пилу у повітрі буде неймовірно високою. Єдиний варіант, використовувати моделі, які мають спеціальний штуцер для приєднання пилозбірника.

Штроборіз що це таке і де його можна використовувати? Насамперед варто знати, що штроборіз вважається професійним інструментом, який призначений для виконання певного переліку завдань. Головна його мета – створення борозен у різних будматеріалах. Агрегат можна використовувати для цегли, бетону, каменю та ін.

Виходячи з цього, штроборіз краще і швидше справляється з такими завданнями:

  • укладання електричної проводки;
  • облаштування водопровідної системи;
  • прокладка труб для монтажу системи опалення;
  • монтаж каналізації та її витратних деталей.

Тому штроборіз має високу ціну, оскільки зробить штробу високому рівні. Будь-який різновид штроборізів має потужний двигун, який дозволяє завершити роботу в стислий термін. Підходить для застосування у професійній сфері, коли прокладання труб, кабелів та різних комунікацій вважається щоденними цілями.

Види

Штроборізи, які надходять на полиці магазинів, можуть бути професійним та побутовим призначенням. Для вирішення найпростіших завдань, які потрібно виконувати рідко, підійде другий варіант. Для великого обсягу робіт з регулярними та сильними навантаженнями краще використовувати професійні штроборізи. Вони оснащені двигунами вищої потужності. Вибір моделі залежатиме від того, яку борозну необхідно отримати наприкінці.

З огляду на це обладнання ділиться на види за вагою:

  • найлегші види штроборізів відносяться до побутового класу. В основному важать до 3 кг і застосовуються в тих випадках, коли необхідно зробити борозни невеликого розміру та глибини. У такі канави часто укладається проводка та кабелю;
  • напівпрофесійні агрегати важать у межах 3-8 кг. Обороти такого пристрою цілком вистачає на прокладку електричних проводів, а також для формування каналів, в які укладаються труби. Тому штроборізи із середньою вагою ідеально підходять для облаштування водопровідної та опалювальної системи;
  • професійні апарати мають велику вагу в діапазоні 8-14 кг. Потужність двигуна таких моделей починається із показника 2,4 кВт. Вони дозволяють зробити борозни великої глибини та ширини, в які можна надалі укласти каналізаційні патрубки. В основному професійні агрегати використовуються в тих випадках, коли необхідно впоратися з великим обсягом робіт та інтенсивними навантаженнями.

Штроборіз що їм роблять, відрізняються залежно від типу, ваги та конструктивними особливостями.

Відповідно до цього параметра виділяють такі види:

  • штроборізи з двома кругами мають стандартну будову та вважаються найпоширенішими. Ріжучі інструменти вони розташовуються у двох паралельних площинах, проробляючи у матеріалах рівні борозни;
  • агрегати з одним диском мають другу назву «борозділ»;
  • прямі штроборізи ― у таких моделях диски розташовуються під кутом 90˚ по відношенню до робочої поверхні;
  • кутові моделі вважаються менш затребуваними, у такому обладнанні круги можуть встановлюватись під будь-яким кутом. Найчастіше задіяні в тих ситуаціях, коли необхідно прокласти канави в кутах кімнати.

Які бувають штроборізи за типом живлення встановленого двигуна? Перший різновид техніки може працювати від мережі. Двигуни в таких різаках використовуються потужніші, ніж в інших моделях. Єдиний недолік полягає в тому, що зона роботи має обмеження у просторі через прив'язку до розетки.

Штроборізи на акумуляторі мають меншу потужність, але натомість привертають увагу майстрів своєю мобільністю та компактними габаритами. Головне завдання фахівця полягає у правильному виборі ємності використовуваної батареї, щоб можна було отримати потужний агрегат, що ріже поверхню протягом півгодини і більше. Якщо запасу часу не вистачає на виконання основного завдання, варто запастись ще однією батареєю.

Як вибрати правильно?

Як працювати штроборізом правильно, щоб продовжити його експлуатаційний термін, заявлений виробником у технічному паспорті? Спочатку потрібно розібратися з тим, які основні параметри впливатимуть на вартість товару, і на що слід звернути увагу при виборі моделі агрегату.

Ключовими технічними параметрами інструмента є:

  1. Потужність двигуна. Залежно від ваги штроборізу потужність двигуна також змінюється. Більш легкі інструменти мають менший показник, ніж важкі. Також потужність приводу впливає розмір ріжучих кіл, з якими доведеться працювати електроінструменту. Головне, не використовувати діаметр дисків більше, ніж він вказаний у паспорті. Побутові прилади комплектуються кругами розміром 125 мм.
  2. Оберти в одиницю часу. Чим менше диск, тим більше обертів виконуватиме шпиндель. В результаті продуктивність агрегату також збільшуватиметься. У таких моделях цей параметр приблизно дорівнює 10 тисяч. У важчих агрегатах це значення значно знижується. У середньому кількість оборотів дорівнює 5000-6500.
  3. Глибина різу. У професійних пристроях та агрегатах, які мають якісне складання, ця характеристика може регулюватися в процесі роботи. Майстер може в будь-який час змінити параметр, залежно від того, на яку глибину знадобиться сховати комунікації, труби або проводку. Регулювання величини у побутових моделях допускається в діапазоні 1-30 мм. Середні за вагою штроборізи дозволяють регулювати глибину від 5 до 6 см. У професійних пристроях цей показник збільшується до 8,5 см.
  4. Ширина між двома борознами. Характеристика доступна лише для тих штроборізів, які оснащені двома кругами.
  5. Напрям руху інструмента ― у бік майстра або від нього. На вибір представлено 2 способи керування: штовхальний та тягнучий. Штроборіз із першим варіантом експлуатації вважається безпечнішим. Але друга модель також не втрачає популярності серед усього обладнання. Ідеальними варіаціями все ж таки залишаються ті, які можуть використовуватися почергово двома методами.
  6. Матеріал виготовлення. Важливо, щоб штроборізи були зроблені з якісного та міцного матеріалу. Найчастіше корпусна частина виконана з пластику, який стійкий до ударів та зовнішніх навантажень. Також у цьому пластику повинні обов'язково бути спеціальні отвори, через які до мотора буде направляти свіже повітря для охолодження. Рукоятки в ідеалі повинні бути виготовлені з нековзного матеріалу з гумовими вставками для підвищеного комфорту. Така поверхня знижує вібраційне навантаження. Захисний кожух над алмазними дисками та редуктором має бути зроблений із міцного алюмінієвого сплаву. Саме цей матеріал запобігає небажаному перегріву робочих елементів штроборізу.

Які диски ставити на штроборіз, щоб одержати акуратний шов? Головне, щоб вони відповідали параметрам, зазначеним у паспорті. По-друге, круги мають алмазну сегментну або суцільну напайку. Така поверхня не ковзатиме по матеріалу і продовжить термін служби найрізальнішого інструменту.

Обладнання

Для підвищення комфорту під час роботи штроборіз додатково оснащується спеціальними елементами, які прискорюють технологічний процес, роблячи його легшим. Такі моделі мають більшу вартість, але знижують трудомісткість.

До допоміжного оснащення відноситься:

  1. Наявність додаткового кожуха. Головний кожух використовується для захисту всіх елементів пристрою від попадання на них пилу. Також він знижує ймовірність отримання травми внаслідок порізу про гострі краї дисків. Додатковий кожух зустрічається не у всіх моделей, але з його допомогою можна повністю запобігти розповсюдженню пилу в робочій зоні. На поверхні таких ковпаків відображається інформація про те, в який бік необхідно встановити диск, що обертається.
  2. Трубка для промислового пилососу. Така деталь доступна у будь-якій моделі штроборізу. Деякі агрегати оснащені спеціальною системою всмоктування пилу, що закручується. Але використання патрубка для підключення пилососа вважається ефективнішим методом боротьби з високою концентрацією пилу. Тому під час роботи необхідно завжди вмикати пристрій, щоб підвищити безпеку.
  3. Шпиндель для блокування пуску в невідповідний час. Функція дозволяє зробити робочий процес більш безпечним. Після її активації увімкнути штроборіз можна буде лише, коли натиснуто кнопку вимкнення.
  4. Продумана захисна система. До неї входять різні механізми, які захищають електричний привід від небажаного перевантаження або перегріву, а також від можливих стрибків напруги. Обладнання, що має безліч таких варіацій систем, буде слугувати набагато довше, продовжуючи запас ресурсів.
  5. Зниження вібраційного навантаження та різних коливань. Коли під час роботи штроборіз сильно тремтітиме або трястиметься, майстер швидко втомиться і не зможе продовжувати роботу. У разі щоденного використання такі навантаження не рекомендуються. Тому дуже важливо, щоб обладнання було оснащене антивібраційною системою, що представлена амортизаторами, гумовими вставками на рукоятці.
  6. Напрямні механізми на роликах. Вони дозволяють виконати рівний та акуратний різ за рахунок плавного та стабільного пересування штроборізу.
  7. Функція регулювання глибини штроби. Вона буде доречна у тих випадках, коли необхідно зробити акуратний та тонкий пропил. Штроборізи з таким оснащенням використовуються у тих випадках, коли необхідно виконувати різнопланові завдання, а матеріал при цьому відрізняється своєю твердістю та структурою.
  8. Можливість налаштування швидкості обертання кіл. Застосування цієї функції дозволяє майстру працювати штроборізом з різними матеріалами.

При покупці штроборізу також важливо вивчити комплектацію обладнання. Найчастіше алмазний круг йдуть у комплекті. Вони залежать від того, двигун якої потужності використовується для запуску агрегату. Ці диски мають підвищену міцність і в основному виготовлені зі сталевого сплаву. Діаметр різальної оснастки впливатиме на глибину штроби.

А цей параметр залежить від поставленого завдання:

  • для прокладання електричної проводки підійдуть інструменти розміром 15 см;
  • облаштування водопровідної та опалювальної системи супроводжується застосуванням кіл розміром 18 см;
  • для укладання каналізаційних патрубків варто вибирати моделі з діаметром 23 або 25 см;
  • для прокладання труб, які беруться для стоків, необхідно задіяти найбільші круги. Розмір їх дорівнює 35,5 см. При цьому модель штроборізу буде досить важкою.

Тому дуже важливо визначитися із спектром завдань, які потрібно буде вирішити за допомогою штроборізу. І лише після цього необхідно вивчати асортимент товарів у магазинах.

Підбиваємо підсумки

Після прочитання статті кожен знає, що означає штробити, і який інструмент для цього використовується? Процес штроблення вважається специфічним, так як для отримання борозни в поверхні знадобиться обладнання з ріжучою оснасткою. Штроборіз може комплектуватися кількома кругами, які розташовуються під прямим чи будь-яким іншим кутом по відношенню до матеріалу. Для отримання різної глибини канави потрібно використовувати диски відповідного діаметра. Чим більше значення діаметра, тим вищою буде потужність двигуна техніки та самої продуктивності.

Перевагу слід віддавати тим моделям, які оснащені допоміжним оснащенням: захисними кожухами, системою видалення пилу, антивібраційними механізмами, спеціальними функціями для регулювання глибини різу та ін. . Кожен варіант має свої переваги та недоліки.