Різання болгаркою часто потрібне при будівельних та ремонтних роботах, а також у домашньому господарстві. Активне застосування кутових шліфувальних машин зумовлено їх універсальністю. Тому це знаряддя праці є майже в кожного майстра, використовує його до виконання професійних чи побутових завдань. Логічно, що найчастіше різання більшості (але не всіх) будівельних матеріалів проводиться саме ним. Кутові шліфувальні машини використовуються при виконанні як чорнових, так і чистових операцій. Від характеру робіт залежить і вибір відповідної насадки, про що ми розповімо нижче. Придбати все необхідне для цього з доставкою по Київ та в Україні (Дніпро, Луцьк, Запоріжжя, Харків та інші населені пункти країни) ви можете, звернувшись в інтернет-магазин алмазного інструменту та обладнання.

Які КШМ для чого? Діаметри. Операції

На сучасному ринку представлено безліч різних моделей, які різняться за такими ознаками: параметри оснащення, що використовуються на даному інструменті, потужність, тип живлення тощо. всі ці показники взаємопов'язані з частотою оборотів. Ось які діаметри дисків для болгарки бувають:

  • 125 мм. Ріже на глибину 30-35 мм. Потужність в основному знаходиться в межах 0,8-1,2 кВт, хоча є й більш продуктивні апарати, які коштують, відповідно, дорожче. Вони сягають до 1,7 кВт. Працюють переважно на швидкості 10000-12250 об/хв. Загальна їхня частка на ринку досягає 30% - це найпоширеніший і затребуваний варіант, оскільки в більшості випадків глибший різ не потрібен.
  • 150 мм. Не дуже поширений, займає лише 5% загальної кількості виробів. ріже вглиб до 45 мм, обертання круга досягає 10000 об/хв. Потужність у діапазоні 1-1,7 кВт.
  • 180 мм. За запитом аналогічний попередньому варіанту (до 5% від усієї продукції). Але по потужних характеристиках може перевершувати їх - окремі зразки мають до 2 кВт. Рівень занурення у поверхню – до 55 мм. Працює на оборотах 8500 за хвилину.
  • 230 мм. Займає 60% на загальному ринку - найпопулярніший вид. Може досягати понад 2,8 кВт. Швидкість обертання валу 6550 об/хв. Глибина різу болгарки цієї категорії найбільша - до 65 мм.

Висновок з цього такий: найпопулярніші моделі 125 та 230 мм практично ділять ринок між собою, займаючи на двох 90%. Вони здатні виконання різних завдань, конкретне застосування залежить від глибини різання. Спектр застосування зазвичай представлений двома окремими видами операцій:

  • Внутрішні:
    • розрізання блоків та перемичок;
    • створення штроби під електропроводку та труби водопостачання;
    • різання віконних та дверних отворів;
    • порізка вогнетривкої цегли при кладці камінів та печей;
    • демонтаж будівельних конструкцій.
  • Зовнішні:
    • нарізування облицювальних будматеріалів: клінкерна цегла, плитка, пісковик і т.д.;
    • різання цоколів або елементів, які перекриваються фасадом.
    • обробка бордюр та бруківки;
    • різання труб болгаркою (керамічних та ін.).

Для тих робіт, результати яких буде видно навіть після остаточного оздоблення, потрібен максимально чистий результат. У разі подальшого перекриття фінішними матеріалами вимог до якості різання немає. оскільки об'єкти впливу можуть бути різними, потрібно приділити цьому питанню окрему увагу.

Матеріал для різання

Будь-який матеріал характеризується такою характеристикою, як оброблюваність. Вона складається з комбінації властивих об'єкту параметрів – твердості та абразивності. Як правило, ці фактори перебувають у взаємній залежності один від одного. І саме вони впливають на ресурс використовуваного розхідника і швидкість обробки ним, залежність тут обернено пропорційна, тобто, чим вищий один показник, тим нижчий другий, і навпаки. Проілюструємо це даними у таблиці:

Матеріал Абразивність Твердість
Особливо важкий армований бетон 40 85
Гідротехнічний та важкий дрібнозернистий бетон 45 80
Керамічні труби, тверді вогнетриви, середньоармований бетон 50 75
Клінкер, тверда цегла, бруківка, тротуарні плити, бордюрний бетон 55 70
Шифер, бетонні труби, слабоармований бетон 60 65
Піщаник твердий, пустотіла облицювальна цегла 65 60
Бетонна черепиця, цегляна кладка (стіна) 70 55
Керамічні блоки та черепиця, шамот, вогнетрив абразивний 75 50
Штукатурка, силікатна цегла 80 45

З цих даних видно, наскільки м'яким для обробки найбільш поширені в будівництві продукти. Це потрібно враховувати, вибираючи який диск краще для різання ушм. Що ж до ресурсу, то абразивні речовини при жорсткому впливі з ріжучим шаром негативно впливають на абразивні сегменти, зменшуючи міцність їх фіксації. Але він же стирає і зовнішню поверхню сполучної речовини, під якою розташований наступний алмазоносний шар. Це дозволяє полотну самозаточуватись. але одночасно знижує стійкість до зношування. Тому краще застосовувати недорогі у виконанні круга з максимальним ресурсом. А ось для впливу на дуже тверду, але низькоабразивну поверхню варто підібрати оптимізовану для цих цілей оснастку. Чим дешевше і простіше насадка, тим менша вона здатна впоратися з високоармованим та твердим бетонним покриттям. Знаючи наведені у таблиці відповідності, можна легко і швидко підібрати відповідну певному завданню модель.

Знаючи, як працює болгарка, можна зрозуміти, що вона підходить не для всіх будматеріалів. Наприклад, для нарізки фрагментів пінопласту, гіпсокартон та подібних продуктів краще користуватися спеціалізованим інструментарієм: ножівкою для пінопласту/ГВЛ-плит, прорізними ножами тощо.

Який диск вибрати?

Алмазні диски вибираються, виходячи з властивостей об'єктів, що обробляються. Про це вже сказано вище, тут можна структурувати отриману інформацію. Отже, всі матеріали за такою ознакою, як оброблюваність, поділяються на 3 категорії:

  1. Високоабразивні, нетверді. Це різні цеглини (червона чорна, шамотна та інші), бордюрні вироби з сухопресованого бетону, бетонна черепиця. Для них підійде і досить недороге оснащення, а при невеликих обсягах експлуатації можна взагалі економити на придбанні. Якщо потрібний круг з великим ресурсом, вибирайте продукцію Дістар3-D класу (Beton Pro або Universal). Для менш частого та інтенсивного використання відмінно підійдуть вироби, які представлені в лінійці від торгової марки Баумессер.
  2. Середньоабразивні. Це неармований або слабоармований бетон, бордюри, тротуарна плитка, облицювальна цегла, піщаник та ін. Ці матеріали складніші в обробці, що впливає як на вибір болгарки для різання бетону (потужність, швидкість та інші параметри), так і на працездатність дисків. Тому для цієї мети підійдуть далеко не всі насадки, у тому числі й ті, які вказані в попередньому пункті. Вони погано справлятимуться із завданням, а для оптимального застосування підійде представник лінійки Technic Advanced ТМ Distar. Його вважають за краще використовувати у своїй роботі більшість досвідчених майстрів. Також непогано себе виявляють у цій сфері моделі “Expert” та “Classic”. Хорошого результату можна досягти і за допомогою моделі "XXL" - за рахунок збільшеної висоти алмазоносного шару, що дуже позитивно позначається на ресурсі. Для матеріалів цього виду з найменшою твердістю достатньо буде диска “Universal”.
  3. Низькоабразивні тверді. До них відносяться дрібнозернисті, гідротехнічні, високо- та середньоармовані бетони, труби керамічні, цегли вогнетривкі тверді. Для них найкраще застосовувати вироби, що належать до 7-D класу від Distar. Наприклад, Meteor, Meteor H15, Super Max або Extra Max.

Різання УШМ може здійснюватися з встановленим турбованим або сегментним диском. Відмінності між ними виражаються у конструкції ріжучої кромки. Цей момент варто розглянути докладніше:

  • Сегментування ріжучої кромки відбувається за рахунок нанесення технологічних прорізів по ободу круга. Це конструктивне рішення спричиняє кілька переваг:
    • Оскільки при довгому безперервному різі полотно сильно нагрівається, йому потрібно забезпечити своєчасне охолодження. Інакше розширений від нагрівання метал при твердому впливі з об'єктом обробки має більше шансів на пошкодження. Крім того, термічна дія також веде до зниження зносостійкості розхідника. Прорізи ж, по-перше, залишають місце для розширення, що дозволяє уникнути появи тріщин у полотні. Крім того, при швидкому обертанні відбувається одночасне охолодження диска. З усього цього можна зробити висновок, що для виконання об'ємних робіт в інтенсивному режимі без перерв краще використовувати саме це оснащення.
    • Технологія виготовлення таких моделей дозволяє застосовувати гартований корпус, що недосяжно при виробництві кіл із суцільною кромкою - при методі закріплення на корпусі ріжучих алмазів за допомогою запікання гартована сталь "відпускається". Це означає, що вона втрачає свої привабливі експлуатаційні властивості. При створенні сегментних моделей відбувається запікання сегментів окремо, після чого приварюються лазерним зварюванням до корпусу. Загартована сталь нормально переносить цей вплив, не втрачаючи своїх якостей. Виготовлене з неї полотно набагато міцніше, що забезпечує можливість без шкідливих наслідків виконувати глухий різ навіть при знаходженні під кожухом (без повітряного охолодження). Корпус не деформуватиметься.
  • Турбований круг із суцільною ріжучою кромкою, однак, теж має свої переваги:
    • Наприклад, краще використовувати його при роботі з армованим матеріалом. При контакті з арматурою у разі немає такої жорсткого впливу, як із попереднім варіантом. Поділ на сегменти призводить до того, що при торканні кожен з них надає ударний вплив на залізні елементи, що призводить до сильної вібрації та збільшує трудомісткість.
    • Ціна - "турбіни" набагато доступніша, ніж розділені на сегменти полотна.

Різка без пилу можлива?

Дуже часто виникає потреба здійснювати операції без пилу. Наприклад, у приміщеннях, де вже є оздоблення, та зайве забруднення неприпустимо. У такому випадку допоможуть додаткові приладдя для алмазного інструменту, яке слугує для відбору пилової маси з робочої зони. Серед пиловбирних девайсів можна відзначити досить ефективну та доступну за вартістю продукцію ТМ “Mechanic”:

  • Пилососи AirDuster з універсальним способом кріплення, що випускаються окремо для болгарок 115-230 мм та 230 мм.
  • Представники лінійки AirChaser. Більш дорогі за ціною, але дуже зручні та ефективні. Зручність переміщення поверхнею забезпечується спеціальними коліщатками. Також продумана система регулювання глибини занурення у матеріал. Випускаються у версіях:
    • 115-125 мм - може виконувати функції штроборізу, комплектується металевим “спейсером”, що дозволяє встановити два диски з регульованої ширини штроби);
    • 230 мм.

Якщо різати без таких пристроїв, крім осаду пилу на всіх поверхнях, він потрапляє також у внутрішні дихальні органи, що спричиняє критичну небезпеку для здоров'я. Тому оператор обов'язково має бути у респіраторі.

Підбиваємо підсумки

Як бачимо, дана тема дуже велика, і для кожної конкретної задачі можна підібрати найоптимальніший варіант із усіх, представлених на сучасному ринку версій. Оскільки цілі використання також дуже різноманітні, розумним рішенням є купівля кількох моделей із різними характеристиками.

Можна, звичайно, придбати найдорожчі універсальні зразки, які здатні обробляти всі будматеріали без обмежень. Але це не є оптимальним виходом, оскільки витрати не відповідатимуть віддачі під час обробки високоабразивних об'єктів. Найкраще мати спеціалізовані вироби, кількість яких дозволить застосовувати кожен із них під час виконання певних робіт.