Різання плиткорізом застосовується, якщо потрібно виконати великий обсяг робіт або доводиться обробляти дуже тверді матеріали. До них відноситься і керамогранітна плитка, що має високу міцність, щільність і витривалість. Її склад включає в себе вогнетривку білу глину, польовий шпат і пісок, з'єднання яких за характеристиками міцності нагадує натуральні гірські породи. Для додання необхідної стійкості до навантажень ці вироби мають досить товщину.

Для їх обробки оптимально використовувати не ручний різьбяр плитки або болгарку, а спеціальний електроінструмент. Широкий вибір таких знарядь праці представляє інтернет-магазин алмазного інструменту та обладнання, тут ви можете придбати найвідповіднішу модель. Про те, як зробити оптимальний вибір і правильно користуватися цим пристроєм, ми розповімо у цій статті.

Плиткоріз VS болгарка

Плиткорізи не так широко поширені, як більш доступні та універсальні у застосуванні болгарки, які також приваблюють своєю мобільністю та компактністю. Але за всіх переваг цього ручного інструменту, його здібностей часто не вистачає для досягнення потрібного результату при заготівля кахлю. Спеціальні верстати для різання керамограніту краще справляються зі спеціалізованими операціями, досягаючи більш акуратного і точного результату. Для виконання їх на КШМ, якщо й можливо, то потребує належної кваліфікації оператора. Якщо її недостатньо, не буде досягнуто потрібного декоративного ефекту, який так важливий при укладанні кахель. Для наочного порівняння недоліки та переваг застосування цих двох інструментів наведемо їх у наступному списку:

  • Плиткоріз:
    • Плюси:
      • добре ріже прямолінійною траєкторією, практично без сколів;
      • наявність робочої поверхні (стола) покращує ергономічність;
      • не генерується у великих кількостях пил;
      • доступне водяне охолодження.
    • Мінус:
      • появи бруду уникнути не вдається (накопичується у вигляді шламу);
      • порівняно висока ціна, у тому числі й розхідників.
  • Кутова шліфувальна машина:
    • Плюси:
      • цінова доступність, невеликі габарити, низька вартість ріжучих насадок;
      • можливе заусівка керамограніту та виконання криволінійного різу.
    • Мінус:
      • недостатня точність та поява сколів;
      • утворення великої кількості пилу;
      • невеликий спектр можливостей за необхідності створити фігурний виріз.

Як бачимо, за необхідності зберегти ідеально рівну поверхню та досягти максимального декоративного ефекту краще застосовувати електроінструмент. Відмінна якість обробки особливо важлива в сучасному оздобленні - до цього зобов'язує мода на мінімалізм та відхід від використання всіх аксесуарів, що служать для приховування слідів від неакуратного різання - куточків, молдингів тощо.

Все це необхідно враховувати, якщо ви вибираєте, чим різати керамограніт.

Види плиткорізів. Операції

Велика кількість та різноманітність представлених на сучасному ринку верстатів для мокре різання створює деякі складності для вибору, тому варто детальніше розглянути їх основні характеристики, до яких належать:

Розташування шпинделя. Можливо два варіанти:

  • Верхнє - пристрої такого типу називаються також мостовими, тому що каретка з ріжучою насадкою переміщається по мосту. Так виконується прямолінійний різ. Круг має бути чітко паралельно розміщене щодо напрямної стріли, для чого потрібне окреме налаштування, яке має виконуватися дуже ретельно. Щоб було комфортно переміщати каретку, також потрібне періодичне обслуговування підшипників. Різання плитки під 45 градусів виконується при нахилі стріли із закріпленим на каретці полотном. На таких верстатах встановлюються круги 115-400 мм, найпоширеніші розміри 200-250 мм.
  • Нижнє - таким розміщенням характеризуються верстати занурювального типу. Шпиндель знаходиться під столом у нерухомому стані, а при порізці по столу пересувається об'єкт різання, подаючись на диск. Такі машини компактніші, але робоча поверхня в них менш ергономічна. Одночасно їх легше та простіше обслуговувати. Для різання під 45° регулюється кут нахилу столу із заготівлею. Тут використовуються витратні матеріали діаметром 200-250 мм.

  • Розміри столу. За цією ознакою всі різання поділяються на три категорії:
    • Короткі - ріжуть об'єкти завдовжки до 600 мм. Потужність таких установок, зазвичай, невелика, до 1 кВт. Тип конструкції може бути як із зовнішнім положенням шпинделя, так і із занурювальним. На них здійснюється різання плитки та керамограніту малого формату.
    • Середні. Представники цієї категорії мають мостову будову, їх потужність більша за попередній варіант - може досягати до 1,5 кВт. Служать для обробки середньоформатного керамограніту довжиною до 1200 мм.
    • Довгі. Також представлені виключно мостовими конструкціями. Вони ще потужніші – характеристики перевищують 2 кВт. ріжуть плиту великого формату до 2 метрів і навіть більше.
  • Діаметр дисків, що використовуються. На них застосовуються переважно круг малого діаметра, у межах 115-125 мм.

Таким чином, робимо висновок, що занурювальні моделі застосовуються тільки для невеликих об'єктів, а в інших випадках знадобиться більш продуктивні та більші установки з верхнім розміщенням валу.

Диск на мокрій різання плитки підбирається, виходячи з конкретно поставленого завдання та категорії виконуваних операцій. Їх лише три:

  • Заусовка. Здійснюється під 45°. Проводиться для акуратного стикування плит на кутових частинах, колонах та інших місцях, де відбувається з'єднання під прямим кутом.
  • Різання. Прямолінійне, що не потребує ідеальної рівності та чистоти результату, оскільки всі сколи та інші дефекти, що залишилися після контакту з кругом, згодом ховаються елементами декору або просто залишаються непомітними після укладання.
  • Чистовий різ. Потрібен, якщо плита укладається на видиму, відкриту зону та її краї не перекриваються куточками та іншими деталями. Тут потрібна максимальна акуратність, рівність та чистота лінії відрізу. Відколи на плитці при різанні неприпустимі.

Знаючи, які дії потрібно зробити, можна приступати до вибору оптимального розхідника.

Який круг потрібен для різання плитки під 45 і 90 градусів?

Використання єдиного полотна для виконання різних завдань не рекомендується, тому що при відрізанні плит під 90° та задирці під 45° потрібен різний підхід. Відповідно і властивості розхідника мають бути різними. Та й самі об'єкти різання можуть істотно відрізнятися один від одного за товщиною, довжиною, шириною, структурою. Відповідно, для кожного конкретного заходу підбираються спеціальні алмазні диски. Розглянемо докладніше питання, яке коло потрібен конкретних завдань. В цілому вся сукупність виконуваних функцій складається з наступних різновидів:

  • Економний різ. Виконується з метою здешевлення витрат під час проведення заходів. У випадку, коли не потрібна максимальна чистота та рівність, оптимальним рішенням буде використання більш дешевого оснащення. До економії також призводить прискорення розпилу поверхні - за рахунок зниження трудомісткості та підвищення продуктивності. Плюс розхідники не так швидко зношуються, оскільки їхня конструкція передбачає підвищену стійкість до навантажень за рахунок зниження чистоти різу. І заміна диска на плиткорізі потрібно набагато рідше. У такій якості підійдуть вироби лінійки "Hart Keramik" ТМ "Баумессер" та "Ceramic Granite" від ТМ "Дістар". Вони добре проявляють себе під час роботи з плитою товщиною до 10 мм.
  • Чистовий економний різ 90°. Для цієї мети оптимально використовувати ще один продукт Distar – модель Hard Ceramics. Модель відноситься до середньої цінової категорії, що у поєднанні з дуже великим ресурсом робить витрати на виконання операцій порівняно низькою, при цьому якість кромки значно вища, ніж у моделей з попереднього пункту.
  • Навантажений різ. Це відбувається при обробці товстих керамогранітів (14020 мм завтовшки), які значно навантажують полотно і, при недостатній стійкості та міцності, таке навантаження стає причиною деформації насадки. При взаємодії з такими плитами потрібний правильний вибір. До цього варто поставитися серйозно, оскільки подібні помилки при роботі з плиткорізом можуть призвести до аварійних ситуацій. У такій ситуації підійдуть такі диски від “Distar”, що відрізняються сегментованим корпусом та алмазоносним шаром:
    • Granite Premium - призначений для різання товстих об'єктів. Застосовується, коли не потрібна ідеальна чистота кромки, тому що цього досягти буде складно. базові матеріали: мармур, граніт, габро. Під час обробки керамогранітної плитки потрібні технологічні перерви. На місце різу має подаватися вода - це обов'язкова вимога. випускаються у діаметрах 125-400 мм. Ресурс сягає 700 м. пог. або 6,7 м.кв, продуктивність - до 1,2 м. пог.
    • Hard Ceramics Advanced - чистіше ріже товсті плити. Має у складі алмазоносного шару графітові чіпси. Вони виконують функції твердого зв'язування, створюючи мікропористу структуру. Лазерна

Обидва зразки відрізняються спеціально підібраним, оптимальним для важких керамограніт складом алмазів, шар яких сегментований, так само, як і корпус. Це знижує термічний вплив на корпус та шар алмазів. Лінійка представлена розмірами 200-350 мм.

  • Заусовка. Тут принцип взаємодії з об'єктом трохи відрізняється від стандартного розпилу – при обробці плитки завтовшки 10 мм одна сторона полотна контактує з 12 мм керамограніту, інша – з 14 мм. Це створює нерівномірне навантаження, що призводить до більш інтенсивного зношування круга з одного боку. Подібна специфіка потребує відповідних властивостей, якими має виріб Edge від Дистар. Для збереження прямоти різу під заданим кутом передбачено потовщений корпус, який відмінно витримує тиск під кутом. А для якісного підшліфування збільшено висоту шару алмазів.

Чому диск не ріже? Рішення

Іноді трапляється, що при встановленій порівняно “свіжій насадці” плиткоріз не ріже керамограніт. Для цього є свої причини, і пов'язані вони найчастіше з так званим “засолюванням” круга. найчастіше це відбувається через застосування виробником нової сировини як речовина для зв'язування. Постійний розвиток технологій і прагнення до прискорення, здешевлення та іншої оптимізації виробництва призводять до появи затверджувачів, пластифікаторів, що раніше не використовувалися, і т.д. Це все призводить до зміни функціональних здібностей виробів, які виявляються з часом.

Тут важливо знати, як усунути (або попередити) зашліфування алмазів, щоб повернути колишню швидкість обробки. А вона через засолювання може впасти в рази.

Отже, як вийти з такої ситуації, не вдаючись до купівлі нової, не такої вже й дешевої моделі? Ось зразковий список можливих причин та дій:

  • Для початку необхідна профілактика для запобігання цій проблемі. Вона може виникнути через несвоєчасну зміну води, що циркулює в системі. Вона забруднюється, приймає дрібні фракції шламу, який знову потім потрапляє на диск і зашліфовує абразивну алмазну кромку, якій доводиться перемелювати ці фракції повторно - на ще дрібніші фрагменти. Щоб цього не відбувалося, потрібна регулярна, досить часта зміна рідини. Такий простий захід допоможе суттєво продовжити працездатність розхідника.
  • Якщо базовий (оброблюваний) матеріал характеризується низькою абразивністю, згодом насадку починає "вести", абразивні частинки в ріжучому шарі "закриваються" сполучною речовиною. В цьому випадку потрібно "підрозтин" - спробуйте розпиляти якийсь високообразивний матеріал. Він зніме зовнішній покрив зв'язки, під яким відкривається наступний шар алмазів. При роботі з керамічними виробами, що відрізняються високою абразивністю, цієї проблеми, як правило, не виникає. Навпаки, з нею слід попрацювати при засолюванні розхідника. Якщо цей спосіб не допомагає, використовуйте спеціальний брусок “Abrasive” від марки “Mechanic”.

Підбиваємо підсумки

Зрозумівши, як користуватися електричними плиткорізами та правильно вибирати їх, а також відповідні розхідники, ви зможете отримати максимальну віддачу від роботи з будь-якою керамогранітною плиткою. Щоб при кожному новому завданні ситуація не ускладнювалася новим вибором, потрібно заздалегідь мати у своєму арсеналі кілька різних моделей, які підходять для виконання широкого круга заходів.

Купити потрібний інструмент та розхідники до нього з доставкою по Київ та в Україні (у Дніпро, Харків, Кривий Ріг, Запоріжжя, Луцьк, Львів тощо) ви можете в інтернет-магазині “Промтовари”.