Плиткоріз це професійний інструмент для проведення вузькоспеціалізованих робіт. Основне завдання, яке він повинен виконати, полягає в якісному різанні плитки. Плиткоріз вважається універсальним обладнанням, який може використовуватися для роботи з різними варіантами плитки, такими як облицювальна, тротуарна, зі штучного каменю або інших матеріалів. Різчик підходить для швидкої та ефективної реалізації порізки вибраних заготовок під заданий розмір і кут.

Електричні плиткорізи в автоматичному режимі виконують поставлені завдання, що значно скорочує час обробки робочої поверхні. Усі верстати, що випускаються сучасними виробниками, поставляються в Україні відповідно до прийнятих високих стандартів якості. Моделі, представлені на сайті, відповідають необхідному ступеню безпеки та заявленій у технічному паспорті продуктивності.

Після того, як покупець визначиться з вибором плиткорізу, іноді у нього виникають такі проблеми, як нерівна лінія різу, швидкість обробки стає меншою, ніж на початку роботи, або ж з'являються сколи. Причиною цього є не лише досвідченість майстра, а й неправильна експлуатація інструменту.

Для вирішення цих проблем необхідне налаштування правильно відрізного верстата, яке краще виконати з урахуванням усіх умов, прописаних в інструкції. Іноді виявлення похибок зумовлено неправильним підбором діамантового диска. Тому перед покупкою краще уважно вивчити всі можливі варіації, які є на ринку, щоб зрозуміти, яка з них підійде краще.

На що звернути увагу?

Залежно від моделі плиткорізу можна застосовувати різні способи різання. Тому на момент купівлі та вибору даного типу обладнання дуже важливо вивчити можливі варіанти, які доступні у продажу. Їх вартість буде відрізнятись в залежності від виробника та технічних характеристик. Якщо правильно підібрати плиткоріз, майстер зможе якісно та швидко виконувати свою роботу та звести до мінімуму фізичні, матеріальні витрати на обслуговування агрегату.

При виборі плиткорізу слід приділити увагу таким параметрам:

  • Потужність електричного двигуна. Досить важливий критерій, від якого залежить якість та швидкість різання робочих матеріалів. Особливо коли необхідно обробити тверду поверхню з керамограніту. Якщо плиткоріз не ріже керамограніт, то його продуктивності не вистачає для виконання поставленого завдання. Чим більше значення потужності, тим ширше спектр робіт зможе виконати апарат. А час, який витрачається на обробку, скоротиться в рази;
  • Конструкція стрілки для переміщення каретки. У магазинах найчастіше представлено 2 варіанти стріли, які мають П-подібну конфігурацію та Х-подібну. У першому варіанті фахівці часто стикаються з такою проблемою, як підшипники. Поверхня цієї деталі покривається вогнищами корозії, іноді її зазори потрапляє шлам, який вважається причиною поломки як підшипника, а й плиткоріза. Адже каретка із забрудненими підшипниками рухатиметься гірше, що спричинить нерівний різ. При виборі Х-подібної стріли замість підшипників використовуються ролики, що робить саму конструкцію більш надійною та довговічною;

  • Подача води. Більшість сучасних моделей плиткорізів має односторонню подачу. Вода прямує на алмазний круг. Але через таку конструкцію рідина нерівномірно надходить у робоче середовище, що негативно позначається на ріжучій здатності інструменту. Тому з'являється криволінійний зріз, а з того боку, з якого працює диск, спостерігаються сколи. Серед кількох варіанти вирішення цієї проблеми найпростішим вважається вибір різаків із двосторонньою подачею;
  • Продуктивність водяної помпи. Велике значення також має цей параметр, оскільки від нього залежить швидкість водного потоку, спрямованого на алмазний круг. Якщо вода подаватиметься повільно, існує ризик зашліфування алмазної поверхні. Якщо в купленій моделі недостатня або низька потужність, можна замінити помпу іншою;
  • Вид матеріалу столу та посудини з охолоджувальною рідиною. Оскільки металеві сплави дуже чутливі до води, при взаємодії із нею вони починають іржавіти, але в поверхні ємності утворюються отвори. Тому перевагу варто віддавати плиткорізам із алюмінієвих сплавів, які є стійкими до процесів корозії. Деякі виробники використовують для виготовлення ємностей звичайний пластик, який досить легко чистити, а також він не піддається негативному впливу водяний потоку;
  • Розміри фланців (притискного та опорного). Середньостатистичний діаметр фланців знаходиться у діапазоні 60-100 мм. Жорсткість диска залежить від фланців: для маленьких деталей краще брати товстий круг. В основному на ринку представлені моделі з тонким кругом, тому краще вибирати ті варіації плиткорізів, в яких задіяні великі фланці.

Перераховані технічні характеристики мають найбільший вплив при виборі відповідної моделі плиткорізу. Виходячи з отриманої інформації, можна зробити висновок, що краще використовувати плиткорізи, які мають стрілу Х-подібної форми та помпу із середньою потужністю. У цьому фланці повинні мати максимальний діаметр. Такий верстат гарантує якісну роботу та тривалий термін служби.

Налаштування плиткорізу

Будь-який плиткоріз незалежно від терміну експлуатації та року випуску потребує регулярного технічного обслуговування та налаштування. Як відрегулювати плиткоріз і чи можна це зробити в домашніх умовах? Найчастіше усунути неполадки у процесі різання можна самостійно. Єдине, що необхідно знати конструкцію обладнання та етапи налаштування.

Нижче перераховані всі етапи налаштування робочого стану плиткорізу:

Налаштування каретки та її руху. Коли плиткоріз був у використанні, спочатку потрібно приділити увагу повірці каретки на наявність/відсутність люфтів, а також розташування круга до столу (воно має бути перпендикулярним). За наявності люфтів їх доведеться прибрати, тому що каретка повинна пересуватися плавно, без зупинок і ривків. Регулювання здійснюється за рахунок використання ексцентриків. На наступному етапі необхідно провести перевірку підшипників. Вони не повинні стукати та бути покритими осередками корозії. Як правильно встановлювати алмазний диск на плиткорізі, можна дізнатися у консультантів магазину. Головне ― дотримуватися кута 90˚. Зняти деталі можна за допомогою спеціальних наймачів, які продаються в профільних магазинах. Відразу після цього залишиться лише провести встановлення алмазного інструменту та уточнити його розташування по відношенню до столу (перпендикулярність).

Розташування круга по відношенню до планки. Будь-який плиткоріз має спеціальну планку. У неї впирається сама плитка, яка обрізатиметься. Така планка має розмічену лінійку. Але вона не завжди правильно встановлена. Тому дуже важливо перед початком роботи відрегулювати кут між нею та інструментом за допомогою косинця. Але не на всіх моделях розташування планки можна міняти. У такому разі майстер не повинен упирати плитку в неї, щоб отримати пряму лінію зрізу.

Налаштування водяного охолодження. Етап вважається досить значним, тому що від нього залежить якість виконаної роботи. Ідеальним варіантом стане модель плиткорізу із двосторонньою подачею води. Якщо ж є інший варіант, краще його самостійно адаптувати. Для цього знадобиться елементарний розвідник та кілька шлангів. Для двосторонніх варіантів краще використовувати потужну помпу, тому в разі її відсутності варто придбати цю номенклатуру в магазині. Таке налаштування підвищить ефективність використання плиткорізу.

Наявність/відсутність люфтів на місці для круга. Перевірка здійснюється під час встановлення інструменту, який має щільно примикати до фланця без зсувів. За наявності люфта підвищується ймовірність утворення сколів та передчасного зносу деталі. Тому при появі дефектів на фланці їх необхідно одразу усунути.

Дотримання всіх пунктів інструкції дозволить швидко провести налаштування плиткорізу в домашніх умовах.

Як правильно різати плитку? Оптимальні техніки

Багато хто запитує, який диск краще для різання плитки? При цьому варто знати, що вибір круга в основному залежить від переліку робіт, які виконуватиме плиткоріз. Професійні плиточники для обробки поверхонь використовують різноманітні техніки. Деякі з цих способів вимагають значних трудових витрат, але в результаті виходить якісний різ.

Найпоширенішими методами обробки плитки за допомогою плиткорізу вважаються:

  1. Лобова обробка впритул. Цей спосіб вважається затребуваним. В цьому випадку береться плитка і кладеться встик із завзятою планкою. Після цього виконується робота. Щоб використати методику, необхідно бути впевненими в тому, що планка дозволяє розташувати плитку під прямим кутом до інструменту. На початку обробки майстер просто притримує лист рукою. Як правильно встановлювати алмазний диск на плиткоріз із розширеними опціями? У цій ситуації необхідно спочатку прорізати кілька мм поверхні, після чого змістити диск у початкову точку.
  2. Лобова обробка без упору. Застосовується в тих ситуаціях, коли упор не гарантує появи кута 90˚. Спочатку проводиться розмітка. Після чого робоча поверхня надійно кріпиться до столу за допомогою струбцин або майстер тримає її сам. Вибираючи цей метод, різчик може проводити різ не тільки перпендикулярно, а й під кутом 45˚. Головне правило полягає в плавному підведенні плитки у бік алмазного круга, щоб уникнути деформацій та відколів.
  3. Різ по маятнику. Застосовується як при упорі, а й без нього. Методика вимагає від майстра використання плиткорізу з додатковою функцією, яка полягає у регулюванні глибини самого різу. Як знизити навантаження у цьому випадку? За рахунок того, що в кожному наступному різі його глибина збільшуватиметься, навантаження на електричний привід зменшиться. Така методика також дозволить отримати прямолінійний якісний різ під час обробки матеріалів будь-якого ступеня твердості. Єдине, що плиткоріз використовується тільки при різанні під прямим кутом.
  4. Плитка з кераміки подається на алмазний диск. Запропонований метод найбільше підходить для задирання. Сам плиткоріз надійно фіксується в одному положенні, а плитка подається майстром вручну. При цьому важливо знати, що поверхня столу має ковзати, щоб по ній можна було плавно пересунути плитку. Така методика використовується для коротких різів. Кут розташування плитки при цьому дорівнює 45? При цьому плиткоріз можна і не налаштовувати.

Магазин алмазного інструменту допоможе вирішити цю проблему. В асортименті найчастіше представлений великий вибір витратних матеріалів для обслуговування плиткорізів. Майстер самостійно повинен підібрати для себе методику обробки в залежності від того, яку модель плиткорізу він використовує. На його вибір може вплинути не лише технічні характеристики плиткорізу, а й поставлені завдання. Якщо є необхідне обладнання, яке налаштоване на роботу, але в результаті не виходить прямолінійний різ, або крайка має відколи, шорсткості, значить в цьому випадку алмазний круг було неправильно підібрано.

Основні проблеми при обробці

У процесі проведення різу у майстра можуть виникнути різні проблеми, які в результаті не дозволять виконати поставлене завдання на всі 100%. Щоб цього не трапилося, важливо знати, як позбутися прямолінійності, або уникнути постійних сколів. Іноді проблема полягає в тому, що діамантовий диск став не таким гострим. Через це швидкість обробки поверхні значно падає.

Практично всі недоробки можна виправити без звернення до фахівців.

До найпоширеніших проблем, з якими стикаються майстри, можна віднести:

  • Значна висота сколів. У деяких випадках виправити цю похибку можна в процесі придбання алмазного диска. Всі шліфувальні матеріали, які доступні у продажу магазину, мають сертифікати якості та опис технічних характеристик, від яких залежить спектр робіт, що виконуються. Харків та Київ ― не єдині міста, де можна придбати якісний плиткоріз для різання матеріалів. Коли диск вибрано, можна приступати до його експлуатації. Головне, робити це правильно. В основному ця деталь фіксується на шпинделі плиткорізу. При цьому не варто її сильно притискати, щоб одягнути. В іншому випадку існує високий ризик отримання деформації корпусної частини плиткорізу.

Такі ситуації можуть виникати тоді, коли на поверхні кола знаходиться фарбувальний матеріал. Тобто, виробник припускається помилки, коли не знімає його з отвору, призначеного для посадки. Щоб виправити це, знадобиться звичайний ніж чи напилок. Спочатку потрібно встановити алмазний диск, після чого необхідно злегка притупити його краї про саму плитку. Для цього робиться кілька надрізів. В ідеалі потрібно пройти від 3 до 5 м для прорізання матеріалу. Коли після виконаної роботи все одно залишаються сколи на поверхні, причиною цього є брак жорсткості корпусної частини плиткорізу.

Ще однією підставою для отримання сколів під час різання матеріалу вважається тремтіння диска або фланців з торцевої сторони. У цій ситуації дуже важливо переконатися в тому, що поверхня цієї деталі повністю очищена, оскільки вони прилягають до конструкції алмазного диска.

Після проведення вказаних маніпуляцій майстер не завжди зможе виконати 100% чистий різ. Поясненням цьому є той факт, що робоча поверхня може бути глянсовою або такою, що сприяє утворенню сколів. Для обробки таких матеріалів варто використати найкращий диск для плиткоріза, який порадять кваліфіковані спеціалісти профільних магазинів.

  • Відсутність прямої лінії після виконання різання. В основному такий дефект зустрічається через неправильне налаштування плиткоріза перед його використанням. Іноді проблема виникає внаслідок недостатнього значення жорсткості алмазного диска. Коли майстер на всі 100% впевнений у тому, що налаштував агрегат правильно, то йому знадобиться збільшити жорсткість. Для цього спочатку потрібно виконати перевірку цього параметра за допомогою маятникового різання.

Коли маятниковий різ проведено, при цьому на матеріалі залишився прямолінійний шов, отже, причина полягає у нестачі жорсткості корпусної частини самого диска. Для вирішення проблеми знадобиться замінити шліфувальний матеріал з тонкого на товстіший. Одним із таких варіантів є продукт ТМ «Дістар». Продукція славиться високими ріжучими показниками, що прямо мінімізує навантаження на корпусну частину. Тому конструкція зберігає свою початкову форму.

  • Круг перестав різати або швидкість обробки значно сповільнилася. Така особливість роботи обумовлена тим, що інструмент став тупішим. При цьому вирішити проблему за рахунок докладання великих зусиль на плиткоріз не вийде. У цьому випадку лише підвищується ризик отримання деформації корпусної частини.

Найпоширеніша причина такого явища полягає у високій концентрації щлама, що знаходиться в охолодній рідині. Для усунення проблеми необхідно регулярно проводити заміну води. В іншому випадку шлам просто постійно шліфуватиме поверхню круга.

Після зміни рідини краще зробити кілька перевірочних різів. Але іноді швидкість обробки не змінюється. У такому випадку варто змінити тип алмазного диска, оскільки він не підходить для обробки вибраного матеріалу. Найчастіше це відбувається з різом керамограніту, який має підвищену міцність. Для обробки таких матеріалів краще придбати спеціальний диск із заявленими для цього характеристиками.

Найчастіші проблеми, з якими стикаються власники плиткорізів, описані вище. Якщо рекомендації не допоможуть усунути поломку, у таких випадках майстрам слід звернутися до виробників плиткорізів та шліфувальних матеріалів, які випускають товар низької якості. Деякі компанії з метою збереження своєї репутації та іміджу проводять обмін бракованої продукції на нову.

Підбиваємо підсумки

Щоб виконати якісний різ, для початку необхідно правильно вибрати модель плиткоріза, провести його налаштування відповідно до всіх етапів інструкції, а також підібрати необхідне алмазний круг залежно від матеріалу, що обробляється. Обслуговувати верстат слід своєчасно, щоб уникнути проблем, які впливають на зниження якості обробки.

В основному вирішити проблеми можна в домашніх умовах. Для цього потрібно перевірити стан алмазного круга, а також надійно зафіксувати його на плиткорізі. Головне, не застосовувати для цього додаткові зусилля, інакше можна порушити конструкцію корпусу.

Щоб край вийшов прямолінійний, також варто приділити час вибору способу обробки матеріалу. Запропоновані методики розрізняються між собою кутом розташування плитки по відношенню до планки плиткорізу. Також на якість готової роботи впливає і модель верстата. При виборі важливо враховувати не лише її продуктивність, а й подачу води, потужність водяної помпи та конструкцію стріли. Для цього варто попередньо ознайомитися з параметрами декількох плиткорізів, щоб їх порівняти та вибрати найкращий.