Чим будівельний пилосос відрізняється від побутового – це питання найчастіше ставлять ті, хто вперше стикається із завданням прибирання виробничого чи будівельного майданчика, а також сміття у процесі ремонту житла. Оскільки будівництво або ремонт - процеси складні, і на кожному їх етапі поява сміття неминуче, впоратися з його збиранням за допомогою примітивних знарядь праці дуже складно. Найдрібніший пил, що забиває легені та заважає людям дихати, великі частинки цегли або бетону, різні рідини – все це зможе якісно прибрати лише сучасна промислова техніка. Нею є будівельний пилосос. Принцип роботи агрегату схожий на побутовий - втягуючи сміття разом з повітрям, частинки сміття затримує, а повітря пропускає і очищає. Тільки завдання він виконує складніше та масштабніше, тому й вимоги до його технічних характеристик суттєво відрізняються. Нижче обговоримо, де може застосовуватися промисловий пилосос, як він влаштований, чим саме відрізняється від побутового обладнання і чому замінювати промислову побутову модель – величезна помилка.

Сфера застосування

Якісному будівельному пилососу під силу прибрати всілякі забруднення, яких на будівництві – у надлишку. Показник його продуктивності дуже високий. Тому техніка, всмоктуючи великий обсяг повітря, пропускає через надійну систему сучасних фільтрів і видає його вже ретельно очищеним. Пропускаючи забруднене повітря, фільтр будівельного пилососу затримує майже 100% дрібнодисперсних частинок.

Як користуватися будівельним пилососом, якщо майстер використовує в роботі електричне обладнання? Більшість таких агрегатів оснащено силовою розеткою, яку поміщають на корпус. Це дозволяє застосовувати пилосос паралельно з роботою на такій техніці, як наприклад:

  • відбійний молоток;
  • перфоратор;
  • дриль;
  • шліфувальна машинка.

При синхронній роботі пилососа та іншої техніки майстер має можливість видаляти пил, виконуючи своє робоче завдання. Таким чином, праця стає не тільки більш комфортною, а й безпечною. Що буде якщо дихати будівельним пилом? Дрібні її частинки постійно потраплятимуть у дихальні шляхи, сильніше та сильніше забруднюючи легені. І згодом це може мати несприятливі наслідки для здоров'я спеціаліста. Крім того, дрібний пил забивається всередину техніки і призводить до псування її механізмів, двигунів, електроніки.

Прибирання будівельним пилососом бруду з будь-яких поверхонь проводиться дуже швидко, і в цьому його унікальність. Тому, крім будівництва, пристрій можуть використовувати також і на виробництві. Звідси й друга його назва – промислова. При цьому майстер підключає агрегат до верстата по дереву або металу. І може таким чином збирати шкідливий для свого здоров'я пил безпосередньо в процесі обробки матеріалів. Агрегат втягує і дерев'яну, і металеву стружку. Він бездоганно очищає робоче місце, через що безпека та комфорт робочого процесу помітно підвищується, а якість роботи стає вищою.

Пристрій промислового пилососу передбачає наявність вакуумної турбіни або, як її ще називають, посиленого вентилятора. З його допомогою всередині утворюється область розрідження. Розрідження повітря – це вакуум або, іншими словами, середовище, що містить повітря при тиску значно меншому за атмосферне. Повітря, насичене частинками пилу, всмоктується пилососом, прагнучи зони вакууму.

Зазвичай рівень розрідження, якого дозволяє досягати агрегат, коливається від 17 до 250 мбар. Найбільш потужні промислові пилососи мають показник 250-300 мбар. Пилосос із вищим показником розрідження може впоратися з більш важкими фракціями будівельного сміття.

Як влаштований? Як працює?

Хоча принцип роботи двох установок схожий, промисловий пилосос, на відміну від побутового пилососа, що прибирає тільки пил і дрібне побутове сміття, орієнтований на прибирання і дуже дрібних частинок, і габаритного сміття. Він характеризується наявністю міцного корпусу, підвищеної залити від пилу, ефективної фільтраційної системи та двигуна високої потужності. Крім того, за допомогою такого агрегату виконується і вологе прибирання.

Будівельний пилосос складається з:

  • потужного електродвигуна;
  • вентилятор, що створює зону вакууму, завдяки якій повітря всмоктується технікою;
  • пилозбірника;
  • шланга;
  • надійної системи фільтрації повітря.

До вхідного отвору, розташованого на корпусі обладнання, приєднують гофрований шланг та трубку з насадками. Усередині агрегату є система фільтрів, для збору сміття передбачено об'ємний контейнер.

Зупинимося на питанні, як працює будівельний пилосос. Завдяки зоні вакууму, створеної вакуумною турбіною, забруднене повітря всмоктується через трубу і шланг всмоктується всередину установки. Переважна більшість частинок сміття потрапляє в контейнер, крім найдрібніших порошинок. Повітря несе її до вихідного отвору пилососу. І там пил затримується складною системою фільтрів, здатних утримати навіть найдрібніші фракції. Таким чином, промисловий пилосос дозволяє здійснити багатоетапне очищення повітря та видати його назовні вже повністю чистим.

Оскільки задіяти промисловий пилосос можна не тільки для прибирання сміття після виконаної роботи, а й у її процесі, то експлуатувати установку можна трьома різними способами:

  1. Виконати прибирання після завершення всіх робіт. Прибрати приміщення після закінчення будівельних чи ремонтних робіт – звичайна справа. За допомогою потужного пристрою зручно усувати великі фракції сміття, бруд, у тому числі рідку, різні рідини, які розлилися в процесі роботи.
  2. Підключити до електроінструменту. При цьому використовують патрубок, який треба підключити до штуцера – їм обладнано всі моделі сучасних верстатів.
  3. Усунути сміття безпосередньо під час виконання роботи. Цей варіант експлуатації нагадує попередній. Але його застосовують у разі, коли будівельне чи станкове обладнання не оснащене спеціальним штуцером-перехідником, як це буває у перфоратора чи дриля. Будівельний пилосос для чого потрібний тут? При такому варіанті використання шланг пилососа з приєднаною до нього трубкою, що всмоктує, треба розташувати прямо в робочій локації або максимально близько до неї. Пил продукуватиметься – і відразу всмоктуватиметься будівельним пилососом. Таким чином, вона не зможе накопичуватися в повітрі, забруднювати його та приміщення. Використовувати пилосос у такий спосіб дає можливість силова розетка, розміщена на його корпусі. Якщо підключити до нього через розетку, наприклад, шліфувальну машинку, агрегат почне працювати одночасно з нею. І відразу ж усуватиме дрібні частинки пилу, які виникають у процесі шліфування.

Основні відмінності

Всі пилососи працюють за однаковим принципом – всмоктують частинки пилу чи сміття та очищають від пилу повітря. Пристроєм промисловий пилосос також схожий на побутовий. До зовнішніх відмінностей, помітних для ока, можна віднести корпус більшого розміру, більш місткий контейнер для сміття. Часто трапляється, коли власником майстерні або цеху з метою економії коштів для прибирання своїх робочих місць використовується побутовий пилосос.

Але чи можна побутовим пилососом прибирати будівельний пил? Прийнявши таке рішення, майстер невдовзі пошкодує про це. Справа в тому, що, використовуючи побутовий пилосос для прибирання будівельного сміття, єдине, чого він досягне – поломки техніки. По-друге, якісно очищеного повітря від побутового агрегату точно не варто очікувати.

Все пояснюється тим, що промисловий пилосос характеризується специфічними відмінностями конструкції, які при зовнішньому огляді не помітні. Крім того, його технічні характеристики, такі як рівень потужності, показник розрідження повітря в кілька разів перевищують аналогічні показники побутового агрегату.

Зовнішні відмінності побутового та промислового пилососів

Розглядаючи відмінності промислового і побутового агрегату, спочатку звертають увагу на відмінності зовнішні. Будівельний пилосос відрізняється від побутового:

  1. Вага. – цей показник у промислової техніки коливається в діапазоні від 5 до 20 кг, що не йде в жодне порівняння з домашньою установкою;
  2. Розмірами. Габарити будівельного пилососу значно більші через місткий контейнер для сміття, а також корпус, у якому виробник сховав високопотужний електродвигун та вентилятор.
  3. Корпусом, зазвичай металевим. Він характеризується міцністю, надійністю, відрізняється великими розмірами та протиударними властивостями.
  4. Наявністю внизу підсилювальної рами, яка має транспортувальні колеса і ролики, що гальмують. Важлива відмінність будівельного пилососа від побутового – вага та габарити, тому без коліс транспортування ніяк не обійтися.
  5. Довгими гофрованими шлангами. Деякі моделі мають шланги завдовжки 10 метрів. І це дозволять їм бути максимально мобільними, що дуже цінно під час роботи на великих локаціях.
  6. Пилозбірник, розміри якого перевищують у багато разів аналогічний аксесуар побутового пилососа. Якщо пилозбірник має об'єм 23-30 літрів, він вважається моделлю малого розміру. На виробництвах можуть експлуатувати агрегати, об'єм контейнера яких сягає орієнтовно 200 літрів.
  7. Наявністю силової розетки на корпусі. Вона потрібна, щоб пилосос міг синхронізуватися з електричним інструментом, яким працює майстер. І включатись, а також всмоктувати пил відразу ж, як тільки техніка її продукує. Тобто безпосередньо при виконанні робочого завдання. Побутовий пилосос такого функціоналу не має.

Відмінності побутового та промислового пилососів щодо конструкції всередині

З відмінностей, які знаходяться всередині цих двох різновидів пилососів, стає зрозуміло, що й завдання, які з їх допомогою можна вирішити, і предмет прибирання тут абсолютно різні. Іншими словами, тип забруднення та його масштаби, який може подужати кожен із них – кардинально відрізняються.

Побутовому пилососу під силу якісне прибирання домашнього пилу. Також він запросто забере дрібні фракції легкого сміття. Але якщо намагатися з його допомогою намагаються зайнятися прибиранням будівельного пилу – дрібнодисперсні фракції азбесту, цементу подолають фільтр і знову опиняться в повітрі. Або, що набагато гірше, під час проходження через внутрішні шляхи пилососа приведуть у непридатність фільтр або осядуть на електродвигуні, спровокувавши тим самим його поломку.

Чим відрізняється промисловий пилосос від побутового? Навіть сучасній побутовій техніці, найпотужнішій і найтехнологічнішій, не під силу виконати завдання, які стоять перед будівельним агрегатом. За його допомогою:

  • легко усуваються великі обсяги виробничих забруднень;
  • просто всмоктуються великі фракції сміття, у тому числі каменю, цегли, бетону;
  • забирається навіть рідкий бруд;
  • очищується повітря робочої локації від найдрібніших частинок пилу.

Промисловий пилосос може:

  • здійснювати сухе прибирання – пил, сухе сміття;
  • виконувати вологе прибирання – збирати рідини у спеціально призначений контейнер;
  • прибирати пожежо- та вибухонебезпечні речовини;
  • проводити прибирання гарячого сміття, наприклад, розігрітої металевої стружки.

Щоб бути здатним справлятися з такими складними завданнями – очищати повітря майже на 100% та усувати найбільше сміття – промисловий пилосос оснащений:

  1. Надійним професійним електроприводом. Завдяки його високій потужності, показник якої варіюється в межах 1,5-50 кВт, агрегат може втягувати великі обсяги великого сміття. І робить це не епізодично, як у випадку з побутовим пилососом, а постійно. Промислова установка часто працює протягом зміни, не зупиняючись на охолодження. І може експлуатуватися навіть доба безперервно.
  2. Вакуумною турбіною або, як її ще називають, посиленим вентилятором, що створює розрідження повітря. Завдяки високій потужності двигуна та потужній турбіні, інші технічні показники будівельного агрегату також знаходяться на високому рівні. Зокрема, продуктивність. Тому у їхніх власників не виникає питання, чим прибрати будівельний пил. Під продуктивністю мається на увазі обсяг повітря, що пропускається та очищується пилососом за одиницю часу. Цей показник у будівельних пилососів коливається від 4000 до 7500 літрів за хвилину.
  3. Створенням потужного вакууму і, як результат, наявністю високопотужної сили всмоктування повітря. Вище ми вже згадували, що у найпотужніших будівельних пилососів цей показник досягає рівня 250-300 мбар.
  4. Наявністю системи багатоступеневої фільтрації.

Про систему багаторівневої фільтрації

Будь-який промисловий пилосос бездоганно виконує свої функції не тільки завдяки високому рівню потужності, розрідження, надійному корпусу або можливості синхронізуватися з електричним обладнанням, яким працює фахівець.

Робота такого агрегату була б неможлива без спеціальної фільтруючої системи, призначеної для очищення повітря на локації.

Фільтри бувають:

  • Основними. Це багатошарові аксесуари, для виготовлення яких потрібні поліестер, поліуретан, нейлон. Вони можуть бути:
    • одноразовими – тоді їх утилізують разом із пиловими відходами;
    • багаторазові – такі кращі, оскільки дозволяють економити кошти на експлуатації техніки. Вони вимагають регулярного очищення від пилу. І виконати таку чистку можна по-різному - все визначається встановленою в пилососі системою очищення. Для одних фільтрів підходить миття або чищення вручну. Для інших – автоматичне струшування та очищення фільтра шляхом натискання однієї кнопки. Власники промислових часто пилососів не задаються питанням, чи можна пилососити будівельний пил. Адже знають, що агрегат із надійною системою фільтрації подолає будь-яке сміття.
  • Додаткові. До них зараховують:
    • картриджний фільтр, здатний утримувати пилові фракції розміром 1 мікрон;
    • фільтр HEPA, функція якого – утримання дрібного пилу (будівельного, хімічного, мінерального, текстильного, органічного, завдяки чому промисловий пилосос можна задіяти також і в побутова промисловість).

Види пилозбірників

Система фільтрів та пилозбірник – тандем, який відповідає за якість очищення локації від сміття, а повітря – від дрібного пилу. На останніх зупинимося докладніше у цьому розділі тексту.

Пилозбірники будівельних пилососів можуть бути:

  • мішковими – як пилозбірник у них матер'яний, паперовий або поліетиленовий мішок;
  • безмішкові – у цьому випадку всі відходи збираються відразу в контейнер.

Будь-який із пилозбірників має як плюси, так і мінуси. Перед покупкою обладнання для прибирання варто про них докладно дізнатися, щоб розуміти, чого очікувати під час експлуатації промислового агрегату.

  1. Тканинні мішки є найбільш популярними сміттєзбірниками. Вони є практичними та дешевими. Їх використовують необмежену кількість разів, після експлуатації пилососа – чистять чи витрушують. Сьогодні їх шиють, використовуючи не брезент чи сатин, як раніше, а із сучасних синтетичних тканин. Такий матеріал набагато міцніший, легше піддається чищенню. У більшості випадків це популярний сьогодні флізелін. Недоліком таких аксесуарів є те, що вони пропускають дрібні фракції пилу. І навіть якщо цей мішок буде подвійним, дрібнодисперсні частинки будівельного пилу він не зможе втримати. Захист тут буде забезпечений наявністю багатошарового поролонового фільтра і додаткового HEPА-фільтра, наявні у будівельних пилососів.
  2. Паперові мішки найпростіші в експлуатації. Їх не чистять, а одразу викидають при наповненні. Це зручно, але дорожче. Папір щільніший за флізелін, тому краще утримує дрібний пил. Але дуже міцна, і від сміття з гострими кутами – шибки, цегли – мішок може розірватися. Тому треба передбачити запас таких мішків, щоби не зупиняти виробничий процес.
  3. Контейнерним пилозбірником оснащують промислові пилососи циклонного типу, що створюють потужну відцентрову силу. Через неї фракції твердого сміття збираються у баку, потім їх вивантажують із нього. Такі агрегати досить галасливі у роботі – тверде сміття стукає по стінках контейнера. Але також вони чудово прибирають вологий або рідкий бруд. Зустрічаються агрегати такого типу із вбудованими мішковими пилозбірниками, завдяки яким попереджається надмірне забруднення основного фільтра.
  4. Моделі з пилозбірником-аквафільтром сьогодні мега популярні. Його наявність передбачає проходження сміття через шар води. Там він намокає та осідає. Дрібнодисперсний пил повітря відносить до сепараторного фільтра. Такі моделі показують високий результат та ефективно працюють на великих площах. Їх недоліком є ​​неможливість прибрати важке будівельне сміття.

Підбиваємо підсумки

На закінчення, можемо зробити висновок, що промисловий пилосос суттєво відрізняється від побутового. Як зовні – довжиною шлангів, розеткою, що дозволяє підключати електротехніку, розмірами та вагою. Так і всередині конструкцією, завдяки якій промисловий пилосос має високі показники потужності, продуктивності, розрідження повітря. Відмінною рисою промислової установки є також багатоступенева фільтраційна система.

Завдяки високим робочим показникам, техніка забезпечує безперервну роботу. А також справляється з будь-якими забрудненнями – від пилу та будівельного сміття до небезпечних речовин. І якщо хтось запитує, чи можна звичайним пилососом збирати воду, можемо підсумувати: промисловим – точно можна.

Побутові пилососи можуть бути оснащені різними типами пилозбірників. Від цього залежить функціонал побутового агрегату. Так само пилозбірники кількох видів можуть бути і у промислового пилососа. Від них залежить комфортність та вартість експлуатації техніки, а також її функціональні можливості – той тип сміття, яке за допомогою конкретної моделі можна прибирати.