Як різати плитку плиткорізом, щоб різ був виконаний якісно? Цим питанням задаються навіть досвідчені майстри, не кажучи вже про фахівців-початківців. Ринок інструменту роботи з плиткою сьогодні широкий. І для якісного виконання роботи треба добре орієнтуватись у різновидах матеріалу, а також знати всі нюанси експлуатації обладнання. Плитка, якою прикрашають стінки, стінки, підлога і часто стеля, виглядає естетично, акуратно, витримує процедури миття і навіть досить агресивної дезінфекції. Вона надійна і довговічна – її заміну роблять не через те, що покриття вийшло з моди, а лише через його непридатність. Найчастіше поверхні покривають кахлем, керамікою, керамогранітом. Щоб створити рівну, гладку поверхню, матеріал ріжуть спеціальним інструментом – плиткоріз. Про різновиди техніки та способи різання кахлю плиткорізом детально поговоримо у цьому далі.

Види плиткорізів

Плиткорізи застосовуються і з професійною метою, і для побутових завдань. До переваг цієї техніки відносять:

  • можливість швидко, якісно та без сколів різати матеріал;
  • надання плитці потрібної форми;
  • практично безшумну роботу з продукуванням мінімуму пилу;
  • простість експлуатації.

Як правильно різати плитку плиткорізом – питання набагато складніше моменту вибору та придбання агрегату. Хоча орудувати пристроєм, загалом, не складно, тому, хто працюватиме з ним, все ж таки треба мати певні знання та навички.

Процес виготовлення плитки є досить простим. Глині, з якої вона складається, надають певної форми, підсушують, щоб закріпити потрібний об'єм. Потім наносять глазур та обпікають у печі. Останній етап необхідний для того, щоб зробити виріб міцним, довговічним, надати йому гарного вигляду і зробити естетично привабливим. Поверхня кахлю досить крихка. Але як це не парадоксально звучить, при цьому вона не згинається і не деформується.

Способи різання плитки

Майстер може використовувати різні способи різання плитки – з використанням:

  • електричного стаціонарного плиткорізу;
  • ручного пристрою;
  • роликового девайса;
  • плиткоріза у форматі щипців.

Особливості роботи на конкретному інструменті визначаються його видом – це ручна або електрична техніка.

Електричний

Для покупки найбільш потужної установки, необхідної, щоб різати плитку, кахель та керамограніт для укладання підлоги чи інших цілей – треба зупинятися на електричному плиткорізі. Він пропонує:

  • рівний та прямий зріз;
  • гладкі та трохи закруглені краї різання.

Для отримання фігурних вирізів застосовують кусачки та електричний плиткоріз. Цими двома девайсами можна вирізати фрагменти матеріалу величиною до 5 мм. Оснащенням тут виступають алмазні диски.

На будівельній локації, як правило, багато завдань з облицювання. І ручний аксесуар - точно тут не підійде, тільки електричний. Якщо приміщення невелике, зручно буде експлуатувати настільний пристрій. Якщо локація простора – краще зупинити вибір на підлоговому електричному плиткорізі. До його переваг відносять:

  • стійкість;
  • високоточність;
  • висока потужність.

Застосування електричного плиткорізу – це запорука чистоти на робочій локації. Адже пристрій плиткоріза такого типу передбачає наявність піддону з водою, призначеного для збирання сміття, пилу та бруду під час експлуатації обладнання. Воду у піддоні рекомендують замінювати на чисту часто. Інакше сміття з нього може пошкодити оснащення плиткоріза, потрапивши на неї.

Електричним плиткорізом можна працювати з будь-яким матеріалом, якою б не була його структура та щільність. Верстат, що є спеціальною платформою – ключовий елемент установки. Платформа оснащується алмазним диском, піддоном із водою для відведення відходів. У процесі роботи вода зрошує ріжучий елемент, змочує його. Це дозволяє працювати швидко та якісно. А також виключає перегрів оснастки завдяки постійної циркуляції води в системі. Мокрий різ дає можливість:

  • збільшити тривалість служби всього агрегату;
  • зберегти форму кахлю естетичність.

Фахівці дають рекомендацію щодо того, як різати плитку електричним плиткорізом. Тут важливо вміти розраховувати силу, з якою інструмент натискатиме на матеріал. Цей показник визначається:

  • щільністю плитки;
  • типом матеріалу, з якого виконано основу оснащення;

У перші моменти зіткнення з матеріалом тиск буде невисоким. У міру руху диска вздовж плитки воно поступово збільшується. І на завершення зводиться до мінімуму. Для виключення вібрації, що підвищує навантаження на руки, плитку щільно та надійно закріплюють на робочій площині.

Майстер повинен убезпечити себе під час виконання завдань: надягти захисні окуляри, щоб уламки не поранили очі, та навушники, які захистять від шуму. І обов'язково ознайомитись з інструкція застосування техніки перед початком роботи.

Як чистять оснастку від засмічення:

  1. розпилюють стару форму для цегли або роблять пару надрізів у камені, щоб відшліфувати;
  2. встановлюють оснащення у зворотному напрямку.

Техніка різання керамограніту така сама, як і техніка різання плитки. Електричним плиткорізом можна виконати різні способи різання та обробляти різні матеріали.

Ручний

Інструмент цього типу може бути використаний для промислових або побутових завдань. На відміну від електричного агрегату конструкція ручного складається з:

  • станини;
  • каретки;
  • різального елемента (колесика);
  • ручки.

Як працювати плиткорізом ручним, якщо має бути обробка керамограніту? Справа в тому, що ручний стаціонарний плиткоріз саме справляється з таким завданням і без проблем ріже щільний, грубий за структурою матеріал.

До початку процесу олівцем відзначають місце надрізу. Поверх станини встановлюють плитку. Вона повинна розташовуватись так, щоб лінія, позначена олівцем, співвідносилася з різальним коліщатком. Надріз виконують, натискаючи плиткорізом на матеріал.

Дуже важливий аспект – контроль сили тиску. Надріз має бути такої глибини, щоб після плитку можна було розламати по ньому, але при цьому зберегти цілісність самої плитки. Якщо майстер відрізає матеріал по краях, він повинен робити це одним рухом – через повторну плитку може стати нерівною.

Для отримання рівного краю при різанні керамограніту, після надрізу рукоятка плиткоріза переводиться в інший бік. Встановлюється на лінії надрізу і потім за допомогою різкого одиночного руху плитка розламується. Робота з плиткорізом по плитці вважається якісною при ширині фрагментів, що відрізаються, дорівнює 100 мм.

Застосування плиткорізу ручного типу передбачає, що майстер повинен постійно стежити за різальним коліщатком. Воно обертатиметься легко, йтиме рівно, плавно і без ривків, якщо попередньо надійно зафіксується в каретці. Для цього каретку оснащують підшипником. Щоб легко розламати плитку, її зрошують водою. Почерпнути додаткову інформацію з цього питання можна з численних відео в Інтернеті.

Ручний плиткоріз - відмінний варіант, якщо треба виконати домашнє облицювання. Він коштує недорого, має невеликі розміри, тому поміститись у малогабаритному робочому просторі. І не вимагає підключення до електричної мережі, що важливо, якщо виконується облицювання в локації, де поки що немає електрики.

Якщо є необхідність та фінансова можливість, можна придбати електричний настільний плиткоріз невеликих габаритів. Він працює набагато швидше, ніж ручний. А робочий процес на ньому більш комфортний та легкий.

Роліковий

Найпростішим і найпримітивнішим різновидом інструменту в даній категорії є роликовий девайс. За його допомогою ріжуть не дуже щільний матеріал. Відповідно, він підходить для тендітної, середньої щільності кахлю.

Перед тим, як користуватися кафелерізкою, майстер озброюється м'яким олівцем і:

  • робить розмітку, позначаючи лінію різання
  • встановивши плитку на рівній площині, виконує одиночний надріз
  • при цьому він тисне плиткорізом на матеріал, виконуючи глибоку виїмку за заздалегідь позначеною розміткою.

Для отримання двох рівних плиток, її розташовують на цвяхах і натискають, прикладаючи силу по лінії розмітки.

Щипці-плиткоріз

Для різання кахлю та кераміки в побутових умовах набувають щипці-плиткоріз. Він буде оптимальним варіантом, якщо треба різати:

  • виконати малі обсяги роботи;
  • відрізати невелику кількість матеріалу;
  • різати плитку малого розміру;
  • виконати невеликі розрізи.

Такий девайс не ріже матеріал, а відламує від кахлю невеликі фрагменти. При цьому край виходить нерівним і додатково шліфують. Спочатку такий вид плікторезу був вигаданий, щоб готувати матеріал для викладання мозаїки. З метою звичайного ремонту його почали використовувати набагато пізніше. Щипці-плиткоріз схожі зі звичайними кусачками, тільки їхня нижня частина оснащена алмазним роликом, а верхня – «губками».

Насамперед чим розрізати плитку в домашніх умовах за допомогою щипців-плиткоріза, так само виконують розмітку вздовж лінії, де різатимуть матеріал. Потім плиткоріз ведуть по нанесеній розмітці, виконуючи різальним елементом глибокий надріз. І відламують краї плитки за допомогою щипців.

Щоб отримати круглу виїмку, роблять розмітку та вибирають невеликі шматочки. Для виготовлення прямого відпилу роликом виконують різ. Потім його поміщають під матеріал, а губки щипців - нагору. У момент натискання ручки матеріал розламується по позначеній лінії.

Такий девайс незамінний, якщо майстер хоче відрізати від матеріалу фрагмент, ширина якого до 5 мм. Іншому інструменту таке завдання не під силу. Більш складні завдання виконуються електричним, ручним, роликовим плиткорізом.

Фігурне різання плитки

Існують різні методи різання кахлю, серед яких – фігурний різ. Майстри здійснюють, користуючись:

  • електричний плиткоріз, про який розповідали на початку статті;
  • щипцями-плиткорізом, згаданим у попередньому розділі матеріалу.

Цей метод різання застосовується, якщо є необхідність різати плитку під труби, для встановлення розетки або з метою її встановлення на виступі стін.

При цьому спеціаліст, який виконує завдання:

  • наносить олівцем на матеріал розмітку потрібної форми;
  • прибирає зайві фрагменти, застосовуючи щипці або користуючись електричним плиткорізом;
  • за допомогою пасатижів (плоскогубців) поступово відрізає частинки плитки, рухаючись при цьому до краю лінії розмітки;
  • на завершальному етапі надає рівності та гладкості торцю плитки, використовуючи наждак.

Цей вид різання матеріалу допустимо лише тоді, коли необхідно обробляти кераміку, покриту глазур'ю. Виконувати в такий спосіб різання каменю, порцеляни або кераміки, на яку не нанесено глазуроване посипання, неприпустимо.

Підбиваємо підсумки

Плиткоріз - вид інструменту, призначеного для різання плитки, виготовленої з різного матеріалу. Йому під силу впорається із різом кахлю, кераміки, керамограніту. Ці матеріали застосовують для облицювання різних поверхонь. Вони відрізняються надійністю, довговічністю, витримують навантаження та дезінфекцію. А ще виглядають сучасно та мають естетичний зовнішній вигляд.

Перед тим, як використовувати плиткоріз, фахівець повинен себе убезпечити захисними окулярами та навушниками для захисту від шуму.

Серед різновидів піткорізів – електричні, ручні, роликові установки, а також щипці-плиткоріз. Підходящий пристрій майстра вибирають залежно від типу виконуваних робіт, їх масштабу, будівельної локації та своєї фінансової спроможності.

Особливості роботи на певному типі агрегату залежать від того, ручний він чи електричний. Виконувати завдання на останньому – легше та комфортніше. Якщо електричний агрегат має піддон із водою, це забезпечить чистоту робочої зони, захистить оснастку від деформації, підвищить довговічність пристрою.

Для виконання специфічних завдань – фігурного різу або відділення малих фрагментів плитки – необхідні щипці-плиткоріз.