Який вибрати будівельний пилесос – цим питанням задаються багато фахівців, зайнятих у різних виробничих цехах або на будівництві, що виконують ремонти. Усі робочі процеси, що відбуваються там, призводять до появи на локаціях сміття. Найчастіше він продукується у великих кількостях, може бути абсолютно різним за розміром, складом. Крім того, повітря в робочому приміщенні наповнюється дрібним пилом, фракції якого, потрапляючи в дихальні шляхи людини, забивають їх і провокують появу серйозних хвороб. Якщо велике сміття можна прибрати більш примітивним способом, то у випадку з пилом буде ефективним лише мощный будівельний пилосос. Агрегат влаштований за принципом, схожим з побутовим: втягує та затримує сміття, всмоктує та очищає брудне повітря. Однак, його технічні параметри значно відрізняються від характеристик звичайного пилососа. А різні опції, яким виробник його оснащує, дають можливість промисловому пилососу виконувати різні, навіть дуже складні завдання та працювати за потреби протягом цілої зміни. Промислові пилососи представлені сьогодні на ринку професійного обладнання у різних варіаціях. Пропонуємо розібратися, на що слід звертати увагу, щоб вибрати відповідну модель.

Пристрій

Будівельний пилосос справляється зі своїми завданнями якісно та дуже швидко. Він ефективно усуває виробничий бруд, сміття, пил, різні рідини. Як правило, кількість цих відходів у виробничих приміщеннях, на будівництвах – значні. Щоб усунути сміття, прибрати робоче місце, очистити повітря, потрібна техніка хорошої потужності. У будівельних пилососів вона можлива через спеціально розроблену конструкцію. Такий агрегат має високоміцний корпус із місцем під насадки, перехідники, аксесуари. Корпус підсилюють рамою, оснащеною колесами великого діаметру – для легкого переміщення пилососу. Щоб агрегат утримати у потрібному місці, передбачено наявність спеціального гальма.

Перед тим, як користуватися будівельним пилососом, треба освоїти панель керування, розташовану на корпусі. Вона складається з клавіші включення, клавіші регулювання та вакуумметра. Цей пристрій показує рівень вакууму, створеного пилососом. У нижній частині корпусу виробник розміщує отвір під злив рідини.

Всередині пристрою, за аналогією з побутовим пилососом, розміщені електропривод та турбіна, за допомогою якої створюється вакуум.

До особливостей будівельного пилососу відносять той факт, що:

  1. Його електродвигун відрізняється високою потужністю. Саме цей показник відправна точка при виборі будівельного пилососа. Як правило, його рівень сягає максимум 5 кВт. У малопотужних модифікацій двигун може мати потужність 12 кВт. Двигун будівельного пилососа буває щітковий або асинхронний. Останній передбачає тривалу експлуатацію та оснащений надійним захистом від перегріву. Преміальні моделі можуть працювати добу безперервно, не зупиняючись для охолодження і не перегріваючись.
  2. Можливості його всмоктувальної частини дозволяють вакууму (всмоктування) та повітряному потоку досягати найвищих показників.

Основними елементами конструкції будівельного пилососу вважаються електромотор та насос. Крім цього, до її складу входять:

  1. Багаторівневу систему фільтрування, представлену фільтрами декількох типів. Поліестровий, поліуретановий або нейлоновий фільтр є основним та найбільшим. Буває одноразовим – його викидають разом із пилом, або багаторазовим – більш економним. Залежно від технічних характеристик, що визначають його клас, такий фільтр може утримувати пил різних розмірів (L-клас – пил розміром 3 мікрони, М-клас – 1 мікрон). Основний фільтр нерідко доповнюють картридж-фільтром, що утримує часткові пилу розміром менше 1 мікрона. Або популярним HEPA-фільтром, що усуває практично на 100% найменші пилові частинки – будівельної, текстильної, мінеральної, хімічної, органічної.
  2. Ручку, що виконує функцію очищення фільтра – за допомогою її фільтр струшують, що дозволяє його набагато рідше замінювати.
  3. Бак під сміття. На нього також звертають увагу перед тим, як вибрати професійний пилесос. Виготовляють такий контейнер із пластику або сталі. Його обсяг може варіюватися в межах 10-100 літрів.

У максимально потужного будівельного пилососа об'єм контейнера сягає навіть 200 літрів. Виробник оснащує бак поплавцем, якщо пилосос виконує вологе прибирання із застосуванням води, або датчиком, що показує рівень заповнення контейнера.

Як працює промисловий пилосос? Вакуумній турбіні передається крутний момент електродвигуна. Через це вона обертається на високій швидкості, що спричиняє створення потужного всмоктуючого повітряного потоку. Разом з останнім всмоктується все те сміття, яке належить прибрати. Великі частинки сміття розташовуються на дні бака і, в міру роботи техніки, заповнюють його поступово. Повітря ж, забруднене пилом, прагне виходу, щоб опинитися зовні пилососа. Його шлях припиняється системою фільтрації. Фільтруюча камера виконує функцію очищення повітряних потоків. Фільтри утримують навіть дрібні пилинки, після чого потік вже чистого повітря виходить назовні. Температура повітря, що проходить турбіну, фільтруючу камеру, сильно підвищується. Це важливо враховувати, якщо в робочій зоні і так спекотно. Працюючи, пилосос ще трохи підніме температуру у приміщенні. Тут на допомогу фахівцям приходить незамінний девайс – кондиціонер, який приводить температурні показники до норми.

Що можна прибрати?

Забруднена робоча локація – видовище неприємне. Але вона впливає не тільки на комфортність роботи. Якщо на робочому місці будь-якого агрегату по дереву, металу накопичилися відходи у вигляді стружки, утворилося багато пилу, що неминуче, це загрожує:

  1. Забрудненим пилом повітрям, а отже, небезпекою для здоров'я людини, яка працює на верстаті.
  2. Зниженням якості роботи. Потрапляючи в робочу зону, тирса знижує точність і акуратність різу, шліфування дерев'яних або металевих заготовок. Іноді вони спричиняють поломку обладнання.
  3. Небезпекою виникнення спалаху в цеху. Строительная пыль как убрать? Винятково промисловим пилососом і зробити це обов'язково. Оскільки в локації, де є нагромадженні пилу, деревної стружки, електротехніка, що працює, – потужна, часто трифазна – може видати випадкову іскру.

Конструкція будівельних пилососів може відрізнятися залежно від того, з яким типом забруднень вони справляються: з пилом дрібнодисперсної та більших фракцій, стружкою деревною або металевою, тирсою, будівельним сміттям, рідинами, брудом. Таким чином, вибираючи модель будівельного пилососа, важливо насамперед визначити тип робіт – чітко позначити, які саме завдання перед ним стоятимуть:

  1. Сухий бруд. З нею може впоратися майже будь-який пилосос. Тут варто лише визначитися з потужністю, розуміти розмір та вагу фракцій сміття, їх кількість.
  2. Мокрий бруд. З рідкими забрудненнями у вигляді харчових відходів, брудної води, калюж на вулиці різних рідин впорається пилосос з опцією всмоктування рідини. Таку функцію можна знайти не у будь-якій моделі. Техніка, що її має, оснащена контейнером, який має поплавок – індикатор наповнення бака. Якщо виробник передбачив горловину під злив рідини, яка дозволяє не відстібати бак, коли той наповнений, це дуже зручно.
  3. Часточки пилу. Вона буває різних типів:
  • дрібнодисперсна органічна – виникає при обробці бавовни, дерев'яних заготовок;
  • дрібнодисперсна неорганічна – продукується при роботі з мінералами, металами;
  • комбінована – якщо обробляють і дерево, і метал.

Дрібні частинки пилу – одна із серйозних загроз на будь-якій виробничій чи будівельній локації. Вона несе небезпеку здоров'ю людини, осідаючи в його легені, на слизовій оболонці, шкірі. Фахівці детально вивчили пил і навіть зробили класифікацію залежно від рівня її небезпеки. Тому подобрать пылесос по характеристикам – половина справи. Майстри вибирають агрегат певної моделі, відштовхуючись від того, пил якого класу їм доведеться прибирати на виробництві.

Якщо ви ставите питанням «клас пили що це?», відповідаємо: це показник, що визначає, із забрудненнями якого типу може працювати певна модель будівельного пилососу. Цей показник залежить від виду забруднення та ступеня його небезпеки для здоров'я обслуговуючого персоналу:

  • До пилу класу небезпеки L належить те, чим ми стикаємося у повсякденному житті. Це органіка (частинки крейди, гіпсу, глини, грунту, м'яке дерево), фарбувальні склади (лак, фарба). Такий пил можна зустріти на будмайданчику під час ремонту. Цей вид не дуже небезпечний та усувається простим промисловим пилососом, оснащеним звичайним нейлоновим фільтром. Зібрані відходи можна виносити на сміттєзвалище, оскільки для навколишнього середовища вони не шкідливі.
  • До пилу класу М або пилу середнього ступеня небезпеки відносяться частинки, які продукуються в цехах, де виконують обробку металу та твердого дерева. Для фільтрації повітря, забрудненого нею, треба, щоб у пилососа була камера, що фільтрує, з поролоновим фільтром і картриджним або НЕРА-фільтром. Також важливо мати можливість регулювати силу всмоктування повітря.
  • До класу небезпеки Н відносять максимально небезпечний пил. Вона виникає при обробці свинцю, важких металів. У локаціях, де вивчають віруси, мікроби, плісняву, працюють із канцерогенними складами, барвниками, азбестом, різними видами хімічних добрив. Для забруднень цього типу потрібен пилосос, що має посилену багатошарову фільтруючу систему. Важливим є також етап утилізації відходів: як зазначено у приписах, їх закопують або нейтралізують.
  • До вибухонебезпечного пилу відноситься та, що виникає на локаціях, де працюють зі шкірою, алюмінієм, карбоном, зерновими, виробляють папір, сухе молоко, борошно, пудру, гуму. Як працює промисловий пилесос у цьому випадку? Дуже акуратно, оскільки можливий вибух. Якщо використовувати такий агрегат для її прибирання, він повинен мати асинхронний двигун - мотор, не оснащений вугільними щітками. В іншому випадку може виникнути іскра, яка призведе до вибуху. Дерев'яний пил, незважаючи на те, що він також легко спалахує, не вважають вибухонебезпечним.

Основні характеристики

Після того, як фахівець визначив, з яким типом відходом він матиме справу та якими опціями при цьому має бути оснащений будівельний пилосос, він приступає до аналізу ключових робочих показників моделі.

Щоб купити відповідний агрегат, звертають увагу на:

  • Рівень потужності. Від нього залежить показник продуктивності пилососа та його клас. Техніка побутового класу з потужністю 1-2 кВт експлуатується у меблевій або столярній майстерні, у невеликому цеху. Вона зручна малими розмірами, невеликою вагою та економним споживанням електроенергії. Тому якщо належить прибирати не дуже забруднене приміщення, то дуже сильний пилосос не потрібен. Техніка професійного класу з потужністю 2-10 кВт відрізняється високою продуктивністю. Потужність всмоктування будівельного пилесоса такого плану також велика. Він оснащений різними корисними опціями: має розетку, призначену для запитування електроінструменту (дрилі, болгарки, перфоратора) та видалення пилу паралельно з робочим процесом.
  • Показник продуктивності. Від нього залежить, який обсяг повітря може пропустити будівельний порохотяг за секунду. Ця характеристика безпосередньо пов'язана з попередньою – агрегат із потужним двигуном може всмоктувати більший об'єм повітря. Побутові моделі можуть втягувати від 40 до 60 літрів за секунду. Професійні – від 70 до 75 літрів.
  • Силу вакууму. Розбираючись у питанні «что такое промышленный пылесос?» обов'язково враховують і цю характеристику. Цей показник прямо впливає на силу тиску всередині потоку повітря. Чим вище цей тиск – тим потужнішу всмоктування може забезпечити пилосос. Техніці, у якої тиск дуже великий, під силу справлятися з найбільшим будівельним сміттям. Хоча, тут свою роль все ж таки відіграють потужність електромотора і клас обладнання. У побутових моделей сила вакууму досягає від 17 до 50 мбар, у професійних - від 60 до 100 мбар. У максимально потужних промислових моделей ця характеристика досягає 250-300 мбар.
  • Об'єм контейнера для сміття. У малопотужних побутових моделей бак моделей бак може бути 10, 15 чи 20 літрів. У моделей трохи потужніших – до 50 літрів. Професійна будівельна техніка має великі баки – до 100 літрів. Найпотужніші пилососи професійного класу мають тільний бак на 200-250 літрів. Вибираючи відповідний будівельний пилосос, важливо пам'ятати, що від об'єму бака безпосередньо залежать вага та габарити моделі. Для невеликої майстерні, локальних ремонтних робіт оптимальний пилосос із баком на 15-20 літрів. А габаритна модель з контейнером на 50 літрів тут буде зайвою.

Визначаючись з відповідною моделлю будівельного пилососа, варто також врахувати тип пилозбірника. На ринку представлені пилососи з пилозбірником:

  • мішкове, коли сміття збирається в мішок, виготовлений з різних матеріалів;
  • безмішковим – тут зібрані забруднення потрапляють прямо в бак.

Детальніше знайомство з різними типами пилозбірників допоможуть нам розібратися з тим, який пилесос краще з мішком або контейнером.

Дуже популярними є тканинні мішки – вони практичні, коштують дешево та використовуються багаторазово. Їх чистять чи витрушують. Сьогодні вони бувають не брезентові або сатинові, а пошиті із сучасних синтетичних тканин. Зазвичай це флізелін, який відрізняється міцністю та легко чиститься. Головним недоліком тканинного мішка є те, що не утримує дрібнодисперсний будівельний пил. І навіть подвійний тканинний мішок не справляється з цим завданням. На допомогу тут приходять дві важливі складові фільтраційної системи – багатошаровий фільтр з поролону та додатковий HEPА-фільтр.

Паперовий мішок максимально зручний у використанні - якщо він наповнений, його просто викидають. За комфорт доводиться додатково платити – міняти такі мішки треба постійно, часто купувати. Якщо під рукою немає нового паперового мішка – існує зупинка виробничого процесу. Але із завданням своїм папір справляється краще за синтетичну тканину – він щільніший і краще утримує пил. Хоча й менш міцна: якщо пилосос втягує фрагмент цегли, скла, які на будівлях – удосталь, то паперовий мішок може порватися від його гострого кута.

Агрегати циклонного типу, що створюють потужну відцентрову силу, мають контейнерні пилозбірники і збирають фрагменти твердого сміття безпосередньо в сміттєвий бак. Потім відходи вивантажують із нього. Особливістю таких будівельних пилососів є їхня шумність – тверде сміття, потрапляючи всередину установки, б'є по стінках її бака. Вони ідеально підходять для усунення вологих забруднень, рідкого бруду. Деякі модифікації оснащені вбудованим мішковим пилозбірником, щоб запобігти зайвому забрудненню основного фільтра.

Дуже затребуваний на ринку пилозбірник-аквафільтр. Принцип очищення тут побудований на тому, що сміття має пройти крізь шар води, в якій він, намокаючи, осідає. Дрібнодисперсний пил відносить до сепараторного фільтра. Завдяки такій системі локація ідеально очищається і від частинок пилу, і від великого різного сміття. Такий пилозбірник дуже результативний, демонструє високу ефективність роботи на локаціях з великою площею. Але він не впорається з усуненням важкого будівельного сміття.

Як полегшити роботу?

У багатьох будівельних пилососів є додаткові функції, які не підвищують основних робочих показників. Їхнє завдання – зробити процес експлуатації техніки максимально комфортним для людини. І якщо ви запитуєте «можна ли обычным пылесосом собирать воду?», ймовірно, варто розглянути варіант купівлі промислового пилососа, який це завдання виконує.

Вибираючи промисловий пилосос, важливо звертати увагу на такі нюанси, як:

  1. Тип пилозбірника. Тканинний чи паперовий буде у малопотужної моделі побутового класу. Потужна сучасна установка оснащена резервуаром у баку для сміття. Його очищають, що потребує великих витрат часу. Однак він не потребує заміни.
  2. Матеріал виготовлення бака для сміття. Найчастіше це сталь. Такі баки відрізняються надійністю, не деформуються, часто вкриті антибактеріальним складом. Пластикові баки виготовлені із зносостійкого матеріалу, міцність якого не гірша, ніж у сталевого.
  3. Спосіб очищення фільтра. Він визначається класом пилососу, його вартістю та може бути:

  

  • Ручним – фільтр виймають та миють.
  • Напівавтоматичний – фільтруюча камера відкривається і після натискається клавіша очищення.
  • Автоматичним – максимально зручним, при якому просто натискається кнопка очищення фільтра, розташована на корпусі. Повітря проходить у зворотному напрямку та продуває фільтри. Ціна такої техніки на порядок вища.

Підбиваємо підсумки

Розібравшись із будовою будівельного пилососу, його опціями, набагато легше підібрати техніку під конкретні завдання. Виходячи з обсягів сміття, що прибирається, тривалості експлуатації протягом зміни або робочого дня, легше визначитися з потужністю техніки, силою її всмоктування. А також зупинитися на відповідному обсязі контейнера для сміття і чітко розуміти, до якого класу повинен належати ваш пилосос – до професійного або побутового. Крім того, розуміння особливостей роботи будівельного пилососу допоможе розібратися, чи є у вас потреба у додаткових функціях агрегату, які підвищують комфортність під час його експлуатації.